maydanoz.gen.tr https://www.maydanoz.gen.tr Maydanoz, Maydanoz Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, maydanoz.gen.tr Thu, 21 Mar 2013 00:00:00 +0000 Mon, 30 Mar 2020 00:00:00 +0000 60 Maydanoz Vitamin https://www.maydanoz.gen.tr/maydanoz-vitamin.html Sat, 17 Nov 2018 18:05:50 +0000 Maydanoz Vitamin: Akdeniz iklimine özgü otsu bir bitki olan maydanozun, 2000 seneden daha uzun süredir, yiyecek ve bitkisel ilaç olarak kullanıldığı zannediliyor. Çoğu insanların düşündüğünden daha güçlü bir etkiye sahip ol Maydanoz Vitamin: Akdeniz iklimine özgü otsu bir bitki olan maydanozun, 2000 seneden daha uzun süredir, yiyecek ve bitkisel ilaç olarak kullanıldığı zannediliyor. Çoğu insanların düşündüğünden daha güçlü bir etkiye sahip olan maydanoz, neredeyse bütün ana ve yardımcı yemeklerin hemen hepsinde kullanılmaktadır. Maydanoz vitamin yönünden çok zengin bir bitkidir. A ile C vitaminleri bakımından zengin, kilo vermeye yardım eden, tonik olarak kullanıldığında ise iyi bir yüz temizleyicisi olan maydanozun, burada sağlık için sayılan faydaları sadece birkaçıdır.

Maydanozun Vitamin Değerleri:

Maydanoz vitamin olarak; C ile A, kalsiyum, folik asit, potasyum, demir ve lif açısından zengin olan maydanoz hoş bir tat vermesi amacıyla yemek ve salatalara konulur.

100 gram maydanoz içeriğinde;
 • Kalori 53 kcal
 • Karbonhidrat (g) 7
 • Protein (g) 4
 • Yağ (g) 0
 • Lif (g) 4
 • Kolesterol (mg) 0
 • Sodyum (mg) 110
 • Potasyum (mg) 3333
 • Kalsiyum (mg) 817
 • Vitamin A (mg) 1007
 • Vitamin C (mg) 553
 • Demir (mg) 18
Vardır.

Maydanozun Vitamin Değerlerine Misaller:

On dal maydanoz (10 gram) 4 kalori içerir. On dal maydanoz vücudun günlük lif gereksinimin %1’ine denk gelirken, A ve C vitaminleri konusunda da mucize gibidir. Zira yalnızca on adet maydanoz günlük A vitamini gereksinimin %17’sini, gün içinde kullanılan C vitamini gereksinimin ise %22’sine denk gelir. Bundan ayrı demir ihtiyacının %4’ü yine on tane maydanozla giderilebilir. Ayrıca buna ilave olarak, K vitamini deposu olan maydanozdan, 10 tane yenilerek vücudun günlük K vitamini gereksiniminin iki katını almış olunur.

Maydanoz VitaminMaydanozun Faydaları:

Kalori değeri çok düşük olan ancak besin maddeleri açısından çok ta zengin olan maydanoz, sanki bir sağlık deposu gibidir. Biz burada maydanozun vitamin yönünden zengin olması dolayısıyla, insan sağlığı için sunduğu bazı faydalarını özetle anlatacağız.
 • Kanser oluşumunu azaltır;Yapılan araştırmalar da, maydanozun asıl yağında mevcut olan miristisin adlı organik bileşenin tümör riskini engellediğini (özellikle de akciğerdekini) belirlenmiştir.
 • Antioksidanlar çok fazladır; Maydanoz antioksidanlarca zengin bir bitkidir. İçinde mevcut olan luteolin ile serbest radikalleri arayıp, bulduğunda etkisini öldürür.
 • Anti enflamatuar (İltihap Sökücü);Luteolin ile beraber C vitamini de etkili anti-enflamatuar özelliği vardır. Düzenli kullanımda, osteoartrit ve eklem iltihabı gibi iltihap bozukluğunu için savaşır.
 • Sağlıklı Bağışıklık Sistemi: Maydanozdaki A ve C vitaminleri vücuttaki bağışıklık sistemini değişik yollarla kuvvetlendirir. C vitamini bağ hücreleri için gereken yapısal bir protein olan kolajenin yapımında yer alır. Bunun sayesinde yaraların iyileşme yeteneği artar, kemik ve dişlerin sağlıklı devamlılığı sağlanır. A vitamini de solunum, retina, mukus dokusu, boşaltım gibi vücuda giriş noktalarına güç verir. Buna ilaveten, akyuvar hücrelerinin üretiminde A vitaminine gereksinim duyulur.
 • Kalbin Sağlığını Korur; Homosistein aşaması yükseldiği zaman kan damarlarını tehdit eder. Maydanozdaki folik asit homosisteinleri zararsız olabilecek moleküllere böler. 
 • K Vitamini; Maydanozda buluna K vitamini osteokalsin sentezi için gereklidir. 
 • Sindirime Yardımcıdır; Maydanoz sindirime yardım eder, toksinleri vücuttan atar. Kökü ile dalı eklem yerlerinde oluşmuş birikintileri çözmektedir. 
 • Kilo Vermeye Yardım Eder; Kilo vermek için alınan kaloriden daha fazla kaloriyi yakmak gerekir, tek başına hiçbir yiyecek veya takviye kilo vermeyi sağlamaz. Ama maydanoz gibi bazı]]> Maydanoz Tohumu https://www.maydanoz.gen.tr/maydanoz-tohumu.html Sat, 17 Nov 2018 20:39:01 +0000 Maydanoz tohumu: Maydanoz suyu düzenli olarak kullanılırsa vücuttaki yağları eriterek zayıflama sağlar ve yaşlanmak karşıtı olarak parlak ve de genç görünümlü bir cilde sahip olmak için de kullanılır. Maydanoz karaciğer i Maydanoz tohumu: Maydanoz suyu düzenli olarak kullanılırsa vücuttaki yağları eriterek zayıflama sağlar ve yaşlanmak karşıtı olarak parlak ve de genç görünümlü bir cilde sahip olmak için de kullanılır. Maydanoz karaciğer için de çok faydalıdır maydanoz kürü sayesinde karaciğerdeki yağlanma önlenir.Maydanoz tohumu: Maydanoz suyu vücuttaki metabolizmayı hzlandırması ile birlikte hemen bir zayıflama görüle bilir ama bu zayıflama geçici bir zayıflamadır. Zayıflama sırasında vücuttaki suyu attığı için zayıflamak isteyen birey zayıfladığını düşünür. Ancak faydalı olması için tüketime devam etmesi gerekir bir hafta sonra zayıflama görülebilir.

  Maydanoz suyu nasıl yapılır

  Yarım demet maydanozu sapları ile birlikte temizleyip yeşil olmasına dikkat edelim  yıkayalım iki bardak suda kısık ateşte yavaş yavaş iki ve ya üç dakika kaynasın ateşten alıp on dakika demleyelim isteğe bağlı olarak sıcak, ılık ve soğuk olarak tüketilir.

  Maydanoz TohumuMaydanoz tohumu: doğal bir antibiyotiktir. Vücudu toksinlerden temizler, tansiyon düşürür, idrar söktürür idrar yolları iltahabına ve zorluğuna da iyi gelir. Adet günlerinde yaşanan tüm sorunlara iyi gelir.Maydanoz tohumu: ayrıca romatizma artrit, eklem, bel ağrılarına, siyatiğe, selülüt oluşumunu engeller ve toksin atılmasını sağlayarak zayıflamaya yardımcı olur.Maydanoz tohumu:Maydanozu sofralarımızdan eksik etmeyelim.Taze olarak bir az tuz atalım ve üzerine limon sıkalım bu şekilde tüketilir ise ağızdaki kokuyu da alır. Dolmada, sarmada, köfte de ve çorbada da kullanılır. Maydanoz tohumu:çorbalara rendeleyelim.
  ]]>
  Gebelikte Maydanoz Suyu https://www.maydanoz.gen.tr/gebelikte-maydanoz-suyu.html Sun, 18 Nov 2018 09:27:47 +0000 Gebelikte maydanoz suyu: Gebelikte anne adaylarının dikkat etmesi gereken önemli noktalardan biri gıda tüketimidir. Ne fazla nede az yemelidir. Bazı besinlerin anne adayı tarafından tüketilmesi düşük yapmasına neden olabilir. Gebe Gebelikte maydanoz suyu: Gebelikte anne adaylarının dikkat etmesi gereken önemli noktalardan biri gıda tüketimidir. Ne fazla nede az yemelidir. Bazı besinlerin anne adayı tarafından tüketilmesi düşük yapmasına neden olabilir. Gebelikte maydanoz tüketmek, suyunu ve çayını içmek düşüğe neden olabilir. Sebebi de maydanoz bitkisinin yapısında  apiol ve beta bisabolene maddesinin olmasıdır. Bu maddelarden apiol abortif çocuk düşürücü etkilidir. Bu sebepten hamileliğin ilk üç ayında maydanoz tüketiminde uzak durulmalıdır. Sonrada maydanoz tüketiminde aşırıya kaçmamak gerekir. Marul, domates, havuç ve salatalıktan yapılan salata hem hamilelik sırasında hem hamilelik sonrasında iyi bir besin kaynağıdır. Maydanoz bir demir deposudur, hamilelikten önce ve sonra tüketilmesi vücut için gereklidir.

  Gebelikte maydanoz suyu: Hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler:
  • az ve sık yemek
  • bol su tüketilmeli
  • sindirimi zor olan besinlerden kaçınılmalı
  • abortif etkili maddelerin tüketilmesinden kaçınılmalı
  • posası olan gıdalar alınmamalı
  • hazır yiyecek ve içecekler kullanılmamalı
  • fazla acı ,tuzlu,baharatlı,ekşi ve tatlı yenmemeli
  • D vitamini güneşten alınmalı
  • gerekli görüldü ise kan ve vitamin hapları düzenli kullanılmalı
  • alkollü içecek ve tütün ürünlerinden uzak durulmalı
  • kızartma ve aperatifler tüketilmemeli
  •  şekerli marmelat ve fazla çay,kahve tüketimi olmamalı
  Gebelikte Maydanoz SuyuGebelikte maydanoz suyu

  Anne adayının dikkat etmesi gereken bu konular dışında abortif olan besinlerin tüketilmesi sakıncalıdır. Maydanoz da bu besinlerden biridir tüketilmesine dikkat edilmeli kasılmalar sıklaşırsa hemen doktora gidilmeli.
  ]]>
  Maydanoz Kökü https://www.maydanoz.gen.tr/maydanoz-koku.html Sun, 18 Nov 2018 15:19:03 +0000 Maydanoz Kökü, son derece faydalı C vitamini deposudur. Maydanoz kökü bir çok rahatsızlığı giderici antiseptik özelliği vardır. Özellikle adet sancılarında, karın ağrılarına, mide bulantıların da çok etkilidir. Ay Maydanoz Kökü, son derece faydalı C vitamini deposudur. Maydanoz kökü bir çok rahatsızlığı giderici antiseptik özelliği vardır. Özellikle adet sancılarında, karın ağrılarına, mide bulantıların da çok etkilidir. Aynı zamanda çok iyi bir iltihap söktürücü olarak bilinir. Maydanoz kökünü kaynatarak suyunu her sabah aç karnına içtiğinizde idrar yolu ile iltihap söktürür. Özellikle mesanede oluşan iltihaplar kadınları çok zor durumda bırakır. Bu nedenle maydanoz kökü içmeleri son derece faydalı olacaktır.

  Maydanoz kökü, doğal bir potasyum, magnezyum, klorin, kükürt, sodyum kaynağı olduğundan vücudun dostudur. Aynı zamanda düzenli içildiğinde yağ yakmaya faydası vardır. Kilo verme de çok büyük etkisi olduğu söylenebilir. Maydanoz kökünü kaynatıp içmek, karaciğer ve akciğeri de temizleyerek kanı yeniler. Karaciğerinde yağlanma olanların çok fazla tüketmesi gereken maydanoz kökünü, günlük yaşamda da salatalar da maydanozu tüketmeleri gerekir. 

  Maydanoz kökünün antiseptik özelliği sayesinde doğal bir enerji kaynağıdır. Bu nedenle nezle ve gribe karşı korur. Ayrıca soğuk algınlığına da çok iyi gelir. İçeriğinde A vitamini ve C vitamini bulunur. Maydanoz 'un  kökü kadar kendisi de çok önemli bir kaynaktır. Bir tutam maydanoz ağızda çiğnemek mide bulantılarına çok iyi gelir. Ayrıca arının soktuğu yere bir tutam maydanoz kökünü ezip üzerine sürdüğünüz zaman mikrobunu atmasını sağlar ve iltihaplanmasını büyük ölçüde engeller. Birde maydanoz kökünü çorbalar da deneyin. Zayıflamada ne kadar etkili olduğunu göreceksiniz. 

  Maydanoz KöküMaydanoz kökü içeriğindeki özel vitaminler sayesinde diyetisyenlerin yağ yakmada en çok önerdikleri yeşillik olarak maydanoz kökü bilinir. Hem acıkmayı geciktirmesi hem de vücuttaki yağı enerjiye dönüştürmesi nedeni ile bol bol maydanoz kökü tüketilir. Ayrıca menopoza giren kadınların sabahları maydanoz kökü kaynatıp içmeleri, menopozun etkisini azaltmaya ve bu süreci rahat geçirmelerine olanak sağlayacaktır. Aynı zamanda maydanoz kökünün demir içermesi sayesinde vücuttaki kanı temizler ve tazeler. Demir eksikliğine bağlı ( Anemi ) kansızlığa çok iyi gelir. Ayrıca ağız kokusuna çok iyi gelir. Nefesi tazeler ve içerindeki maydanoza rengini veren klorofin sayesinde kanı temizler ve yeni kan hücreleri için bir oluşum başlatır. 

  Maydanoz Kökü' nün Kürü :
  • Bir demet maydanoz kökü
  • bir cezve su ( orta boy )
  Maydanoz Kökü kürü Hazırlanışı :

  Maydanoz Kökü, Bir demet maydanoz kökü' nü bir cezve' ye koyup, üzerine su doldurun. Daha sonra ocağın üzerine alıp yüksek ateşte kaynatın. Kaynadıktan sonra altının kapatıp soğumaya bırakın. Ilık tüketin. 
  ]]>
  Maydanoz Köfte https://www.maydanoz.gen.tr/maydanoz-kofte.html Mon, 19 Nov 2018 14:50:15 +0000 Maydanoz köfte: oldukça sevilen bir yemek türüdür. Besin değeri yüksektir ve sağlığa faydası ile bilinmektedir. Maydanoz köfte genellikle sofralarda ana yemek olarak ikram edilmektedir. Çoklu misafir alımlarında hem lezzeti ile Maydanoz köfte: oldukça sevilen bir yemek türüdür. Besin değeri yüksektir ve sağlığa faydası ile bilinmektedir. Maydanoz köfte genellikle sofralarda ana yemek olarak ikram edilmektedir. Çoklu misafir alımlarında hem lezzeti ile hem görünüşü ile ideal ana yemekler arasında yer alan bir yemek türüdür. Maydanoz köfte iştahsız çocuklarında hayır diyemediği yemekler arasındadır. Özellikle çocuklarda gelişim dönemlerinde sıkça yemek öğünlerinde yapılması gereken maydanoz köfte vücuda dayanıklılık ve bağışıklık sistemine kuvvet vermektedir. Sulu ve sıcak bir şekilde sunumu yapılan maydanoz köfte sofralarda kış ayarı yemeklerinin vazgeçilmezleri arasındadır. Sizde ailenize, eşinize ve çocuklarınıza eşsiz bir lezzet sunmak istiyorsanız bu akşam menüde maydanoz köfte hazırlayabilirsiniz. Tüm marifetli bayanlara tavsiye ederiz.

  Maydanoz köfte için gerekli olan malzemeler:
  • 1 kilo kıyma
  • 1,5 su bardağı köftelik bulgur
  • 2 demet maydanoz
  • 3 yemek kaşığı un
  • 2 tane yumurta
  • 1 tutam tuz
  • 1 tutam karabiber
  Maydanoz köftenin suyu için:
  • 4 yemek kaşığı zeytin yağı
  • 1 yemek kaşığı biber salçası
  • Yarım yemek kaşığı domates salçası
  • 1 tutam tuz
  • Sıcak su
  Maydanoz KöfteMaydanoz köftenin yapılışı: Öncelikle bulgura çok az su ekleyin ve karıştırın. Bulguru biraz ıslanmasını bekleyin. Bu arada maydanozu çok ince bir şekilde doğrayın. Sonra kıymayı derin bir ka içerisine koyarak içerisine maydanozu ekleyin. İyice yoğurun ve bulguru artık kıyma ve maydanoz karışımı içerisine ilave edin. İyice yoğrulan karışım üzerine yumurtaları kırın ve unu ekleyin. Baharatları ve tuzu da ilave ederek tüm malzemeler bütünleşene kadar yoğurun. Yoğrulan maydanoz köfte hamurunu küçük küçük kopararak top şeklinde yuvarlayın. Bakıldığında misketi andıracak büyüklükte olsun. Yuvarladığınız köfteleri una bulayarak bir kap içerisinde biraz bekletin. Köfteler beklerken bizde salçalı suyun yapımına geçelim. Orta boy bir tencere alarak içine zeytin yağını koyun yağ ısınınca domates ve biber salçasını ekleyerek kavurun. Salça kavrulunca sıcak suyu ilave ederek kaynatın. Son olarak sıcak su içerisine tuzu ilave edin. Su kaynayınca unlanmış köfteleri su içerisine ilave edin. Köfteler pişince tabaklara sulu bir şekilde koyarak servis yapabilirsiniz. Maydanoz köfte hazır. Afiyet olsun.
  ]]>
  Kuru Maydanoz https://www.maydanoz.gen.tr/kuru-maydanoz.html Tue, 20 Nov 2018 07:31:13 +0000 Kuru maydanoz: Kuru maydanoz taze maydanozun uygun şartlarda gerekli ön işlemlerden geçirilerek kurutma işleminden sonraki haline denmektedir. Yeşil ve taze maydanozun kurutulduktan sonra maydanozdaki suyun buharlaşması ile maydanozun Kuru maydanoz: Kuru maydanoz taze maydanozun uygun şartlarda gerekli ön işlemlerden geçirilerek kurutma işleminden sonraki haline denmektedir. Yeşil ve taze maydanozun kurutulduktan sonra maydanozdaki suyun buharlaşması ile maydanozun özü kalır. Doğal kuru maydanoz besin değerlerini, içeriğinde bulunan vitaminleri, etken maddeleri kaybetmez. Taze ve doğal haline göre daha fazla faydalı olmaktadır. Aynı miktarda taze maydanoz ile kuru maydanoz tüketmek arasında besin değerleri açısından çok fazla fark vardır. Ama faydaları açısından taze kuru maydanoz insan sağlığı açısından vücuda hangi faydaları sağlıyorsa kuru maydanozda aynı faydaları sağlamaktadır.

  Kuru maydanoz faydaları:
  • Kişinin kendi bünyesinde bulundurduğu yüksek amino asit kal sağlığını tehdit etmektedir. Kuru maydanozda bulunan folatlar amino asitleri zararsız hale getirerek kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur.
  • Kuru maydanozda bulunan folatlar vücudu inme ve koroner krizler karşısında vücuda direnç kazandırır.
  • Kuru maydanoz cilt kanserinden, meme kanserinden, prostat kanserinden ve daha bir çok kanserden kişiyi korumaktadır. Kuru maydanoz içerdiği anti kanser özelliği ile bilinen apeginen maddesi güçlü bir antioksidandır.
  • Kuru maydanoz vücuttaki iltihaplanmalara karşı savaşmaktadır ve iltihaplanmayı yok etmektedir.
  • Kuru maydanoz içerdiği esansiyel yağlar aracılığı ile bağışıklık sistemini güçlendirir ve  korur.
  • Astım hastalarında bronşları açıcı özelliğe sahip olduğu bilinmektedir.
  • Kuru maydanoz idrar yolu enfeksiyonlarına da  iyi gelmektedir.
  • Serbest radikallere karşı oldukça etkilidir. Ciltte akne ve sivilce oluşumunu engellemektedir.
  • Kuru maydanoz içerdiği C vitamini, B12 vitamini, K vitamini ve A vitamini kemik için oldukça önemlidir. Kuru maydanoz kemik sağlığı yanı sıra kişide sinir sistemini de korumaktadır.
  • Böbreklerin düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını içeriğinde bulundurduğu vitamin ve bileşenler sayesinde sağlamaktadır.
  • Kuru maydanoz eklem ağrıları ve romatizmaya da iyi gelmektedir.
  • Kuru maydanoz kişide ki kabızlık sorununu gidermektedir.
  Kuru MaydanozKuru maydanozu nerelerde kullanabilirsiniz:
  • Kuru maydanoz çay olarak kış günleri içebilir ve vücudunuza sağlık kazandırabilirsiniz.
  • Çorba yapımı aşamasında içerisine salça ile kızartarak çorbaya tat verebilirsiniz.
  • Bulgur ve pilav karışımları içerisine kullanabilirsiniz.
  • Et, tavuk, balık ve çiğ köfte harçlarında kullanabilirsiniz.
  • Makarna, mantı, erişte hamurunda katkı olarak kullanabilirsiniz.
  • Kuş ve evcil hayvanların yemleri içerisinde kullanabilirsiniz.
  • Kışın dolma, sarma veya içli köfte içleri hazırlarken kullanabilirsiniz.
  • Evinizde maydanoz olmadığında pişen yemeklere doğrayacağınız maydanoz yerine kuru maydanoz kullanabilirsiniz.
  ]]>
  Yağ Yakıcı Maydanoz Limon Kürü https://www.maydanoz.gen.tr/yag-yakici-maydanoz-limon-kuru.html Tue, 20 Nov 2018 12:57:54 +0000 Yağ Yakıcı Maydanoz Limon Kürü, Maydanoz, sofralarımızı, yemeklerimizi süsleyen bir bitki olmasının yanında kilo problemi yaşayan insanlar için de büyük bir nimettir. Maydanoz, güçlü bir ödem atıcıdır. Aşağıda beli Yağ Yakıcı Maydanoz Limon Kürü, Maydanoz, sofralarımızı, yemeklerimizi süsleyen bir bitki olmasının yanında kilo problemi yaşayan insanlar için de büyük bir nimettir. Maydanoz, güçlü bir ödem atıcıdır. Aşağıda belirteceğimiz yağ yakıcı maydanoz limon kürü de sadece zayıflamak için değildir. Bu kürün karaciğer yağlanmasını engelleme ve sivilce gibi cilt lekelerine de iyi geldiği bilinen bir gerçektir. Ayrıca bu kürün başka faydaları da vardır.Bunlar; ödem atma, selülit oluşumunu engelleme, acıkma hissini geciktirme, yağ yakma, karaciğeri temizleme, cildi yenileme ve sarkmaları önleme gibi. 

  Yağ Yakıcı Maydanoz Limon Kürü Malzemeleri:

  • 15-16 adet maydanoz(Maydanozu seçerken iri yapraklı olanları seçmemeye dikkat ediniz. O şekildeki maydanozlar genellikle hormonludur. Siz küçük yapraklı olanları almaya özen gösteriniz.)
  • 1 adet limon 
  • 1 bardak su(klorsuz)
  Yağ Yakıcı Maydanoz Limon Kürü Yapılışı: Yapılışı hem masrafsız hem de kolay olan bir tariftir. Sabah uyandığınızda belirtilen ölçülerdeki maydanozu bol su ile yıkayıp mutfak robotuna yerleştiriniz. Daha sonra üzerine bir adet limonun suyunu ekleyiniz. Son olarak ise bir bardak klorsuz suyu ekleyip, robotu çalıştırınız. Karıştırma işleminden sonra yeşil bir su elde edeceksiniz. 

  Yağ Yakıcı Maydanoz Limon KürüYağ Yakıcı Maydanoz Limon Kürü Uygulanışı: 

  Yukarıda tarifi verilen maydanoz limon kürünü sabahları kahvaltı yapmadan 15 dk kadar önce tüketmeniz gerekiyor. Bu kürü 15 gün boyunca aralıksız uygulamaya devam edin. Daha sonra dilerseniz 5 gün ara verip, ardında 15 gün daha deneyebilirsiniz. Bu uygulamanın ikinci 15 günlük kısmı karaciğer yağlanması olanlar için tavsiye edilmektedir ve isteğe bağlıdır. Son olarak bu kürün her gün taze olarak yapılması daha sağlıklı olacaktır. 
  Bu kürü kullanacak olan kişilerin dikkat etmesi gereken bir noktada idrar söktürücü özelliği olması sebebiyle sık sık tuvalete çıkma ve su kaybetme gibi durumların yaşanacağıdır. Bu durumda kaybettikleri suyun yerine yenisini koymaları gerekmektedir. Bu açıdan bol bol su içmeleri şiddetle tavsiye edilir. Bu kür etkisini ancak bir haftanın sonunda göstereceği için acele etmemek gerekir. Kürle beraber spor ve dengeli beslenme de sizi hedefe götürecektir. Maydanoz limon kürünü hamileliğinin ilk üç ayında olan anne adayları ile düşük tansiyonu olanların kullanması sakıncalıdır. Emziren kadınların kullanmasında bir tehlike yoktur.

  ]]>
  Karaciğer Yağlanmasına Maydanoz Kürü https://www.maydanoz.gen.tr/karaciger-yaglanmasina-maydanoz-kuru.html Wed, 21 Nov 2018 10:49:42 +0000 Karaciğer Yağlanmasına Maydanoz Kürü, Karaciğer yağlanmasında maydanoz kürü, ile karaciğerde oluşabilecek ciddi hastalıkların önüne geçilebilir. Karaciğer yağlanmasına maydanoz kürü, ile hayatı tehdit eden karaciğer si Karaciğer Yağlanmasına Maydanoz Kürü, Karaciğer yağlanmasında maydanoz kürü, ile karaciğerde oluşabilecek ciddi hastalıkların önüne geçilebilir. Karaciğer yağlanmasına maydanoz kürü, ile hayatı tehdit eden karaciğer sirozunun ve karaciğer kanserinin önüne geçilebilir. Karaciğer yağlanmasında maydanoz kürünün düzenli kullanımı karaciğer yağlanmasının önüne geçeceği için vücudumuzun filtresi olan karaciğerimizi korumuş oluruz. Karaciğer yağlanması maydanoz kürü, karaciğeri korur ve görevlerini yerine getirmesine yardımcı olur. Karaciğer yağlanmasında maydanoz kürü, içerisinde bulunan maydanozun etkin maddesi, vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini destekleyerek karaciğere yardımcı olmaktadır.  Karaciğer yağlanmasının en etkin tedavisi bitkisel olarak maydanoz kürüdür. Maydanoz kürü sayesinde düzenli kullanımda karaciğer yağlanması önlenebilmektedir. Maydanoz kürü karaciğerin yağlanması sonucunda olumsuz etkilere maruz kalan karaciğerin hücrelerinin korunmasını ve yenilenmesini sağlamaktadır. 

  Maydanozun Faydaları

  Maydanozun içerisinde A vitamini, C vitamini ve K vitamini bulunmaktadır. bunun yanı sıra bunun yanı sıra birçok mineral de yer almaktadır. Maydanoz özellikle sindirim sistemine çok faydalıdır kabızlığı önler. Böbrek taşı, İdrar yolu enfeksiyonuna, solunum yolu enfeksiyonlarına astım ve bronşit özellikle iyi gelmektedir. Düzenli olarak tüketildiğinde vücudun ihtiyacı olan kalsiyum ve demir ihtiyaçlarında karşılayabilmektedir. Maydanoz kanseri önler, bağışıklık sistemini güçlendirir, cilt için etkilidir, kemiklere faydalıdır, kan basıncını düzenler. Yalnız tansiyon düşük olanlar kullanmamalıdır çünkü tansiyonu daha çok düşürmektedir. Ruh sağlığı ve sinir sistemine iyi gelmektedir. Eklem ağrılarına ne iyi gelir. Ayrıca saç bakımı için de çok etkilidir ve saç dökülmesini engellemektedir.

  Karaciğer Yağlanmasına Maydanoz KürüKaraciğer Yağlanmasına ydanoz Kürü

  Sapları ile birlikte on beş, on altı adet maydanozu elinizle küçülttükten sonra robottan geçiriyoruz. Üzerine yarım limon suyu (iki yemek kaşığı kadar) sıkıyoruz ve yarım bardak su ilave ediyoruz. Bu karışımı mutfak robotuyla karıştırıyoruz.  Sonra sabah kahvaltıdan yarım saat önce aç karnına tamamını içiyoruz. Maydanoz kürünü kullandıktan sonra en erken yarım saat sonra kahvaltı edebiliriz. On beş gün ara vermeden her gün bu tür uyguluyoruz. On beş gün kürü uyguladıktan sonra bir hafta ara vermek gerekmektedir. Bir hafta aradan sonra tekrar bir on beş günlük kür uygulayabiliriz. Beş, altı ay kadar sonra duruma göre yine aynı şekilde maydanoz kürü uygulanabilmektedir. Yılda iki üç kez uygulanan maydanoz limon kürü ile karaciğer yağlanması önlenebilmektedir. Karaciğer yağlanması karaciğerde fibrozise, sirozda dönüşebilmektedir. Ayrıca karaciğer kanseri neden neden olabilmektedir. 

  Karaciğer Yağlanması Maydanoz Kürü İki; 

  Öncelikte on beş adet kadar maydanozu bir tencereye koyuyoruz. Üzerine bir su bardağı su ilave ederek iki, üç dakika kadar kaynatıyoruz. Daha sonra karaciğer yağlanması bitkisel tedavi için kaynatılan karışım ocaktan alınır ve dinlenmeye bırakılır. On beş dakika demlenir. Sabahları yemek öncesinde en az yarım saat önce olacak şekilde içilmelidir. Yemekten yarım saat önce kullanılması kürün etkinliğini artırmaktadır. Karaciğer yağlanması için kullanılan maydanoz su karışımını içmeden önce bir çorba kaşığı limon suyu katılması etkinliği daha da artırmaktadır. 

  Maydanoz kürü ile karaciğer yağlanması önlenir. Karaciğer yağlanmasının önlenmesi ile karaciğerde gelişebilecek daha ciddi hastalıkların önü alınmış olur. Sağlıklı günler.
  ]]>
  Cilt İçin Maydanoz Kürü https://www.maydanoz.gen.tr/cilt-icin-maydanoz-kuru.html Thu, 22 Nov 2018 10:29:40 +0000 Cilt için maydanoz kürü, cilt lekeleri; erkek kadın her cinste sık görülen ve görünüm açısından kişileri oldukça rahatsız eden sorunlardan biridir. Vücudun çeşitli bölgelerinde olabilen bu lekeler, daha çok alın, çene ve Cilt için maydanoz kürü, cilt lekeleri; erkek kadın her cinste sık görülen ve görünüm açısından kişileri oldukça rahatsız eden sorunlardan biridir. Vücudun çeşitli bölgelerinde olabilen bu lekeler, daha çok alın, çene ve yanak bölgelerinde görülür. Cilt lekeleri; gerek güneş ışınları, gerek enfeksiyon ve sistemik rahatsızlıklar, gerekse doğru kullanılmayan kozmetik gibi etkenler nedeniyle meydana gelmektedir. Özellikle cilt lekelerini tedavi etmeye çalışırken özen göstermeli ve mümkün mertebe doğal çözüm yollarını tercih etmeliyiz. Bu sayede hem kalıcı, hem kısa süreli, hem de yan etkisi en aza indirilmiş bir tedavi biçimi seçmiş oluruz.

  Maydanoz kürünün cilde etkileri:

  Maydanoz bitkisi de bahsettiğimiz doğal tedavi yöntemlerinden biridir. İçerisinde yüksek miktarda; A, C ve K vitaminleri barındıran maydanoz, cildin onarım ve tazeliği için katkısı büyük olan yararlı bir bitkidir. Ayrıca; kalsiyum, potasyum ve demir bakımından da oldukça zengindir. Bu sayede ciltte kollejen üretimini uyarır ve hücrelerin yenilenmesini sağlar. Ciltte oluşan çizgilerin, izlerin ve kırışıklıkların giderilmesinde çok etkili olan maydanoz kürünü; ister tüketerek isterseniz cildinize maske yaparak kullanabilirsiniz. Cildinizdeki mikropları dezenfekte eder, akne ve cilt enfeksiyonları gibi cilt problemlerini tedavi etmede yardımcı olur. Aynı zamanda sivilce oluşumunu da önleyici özelliği vardır. Cildin elastikliğini arttırır, yaşlanmayı geciktirir. Çillerin yok olmasına ve ciltteki renk tonunu dengelemede size yardım eder. 

  Cilt İçin Maydanoz KürüCilt İçin Maydanoz Kürü Hazırlanışı ve kullanımı:

  Yarım demet maydanozu sapları ile birlikte güzelce yıkadıktan sonra blender yardımıyla kıyalım. 1 yemek kaşığı yoğurdu iyice kıyılan maydanoza ilave edip karıştıralım. Az miktar su ekleyerek karışımı inceltebilirsiniz. Krem haline gelen kürü, temizlenmiş yüzünüze masaj yaparak sürünüz. Yaklaşık 30 dakika cildinizde beklettikten sonra, ılık su ile yüzünüzü temizleyip kurulayın. Haftada 1 defa düzenli olarak uygulayabileceğiniz maydanoz kürü ile, cilt lekelerinizden kurtulmaya başladığınızı göreceksiniz.
  ]]>
  Maydanoz Limon Sarımsak Kürü https://www.maydanoz.gen.tr/maydanoz-limon-sarimsak-kuru.html Fri, 23 Nov 2018 00:38:04 +0000 Maydanoz limon sarımsak kürü kalp damarlarının yağlanması sorununu önlemek amacıyla kullanılan bir kür olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kür ile kalp damarlarını açarak kan dolaşımının güçlenmesini sağlayabilmek mü Maydanoz limon sarımsak kürü kalp damarlarının yağlanması sorununu önlemek amacıyla kullanılan bir kür olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kür ile kalp damarlarını açarak kan dolaşımının güçlenmesini sağlayabilmek mümkün olmaktadır. Tansiyonda bir miktar düşmeye neden olabileceğinden dolayı eğer düşük tansiyona sahipseniz bu kürü uygulama konusunda daha dikkatli olmanız gerekmektedir.

  Maydanoz Limon Sarımsak Kürü Hazırlanışı

  Kürü uygulamak için ilk olarak bu kür için kullanacağımız malzemeleri hazırlarken bazı konulara dikkat etmeniz gerekmektedir. İlk malzememiz kuru kabukları soyulmuş olan bir diş sarımsaktır. Sarımsağınızla ilgili olarak dikkat etmeniz gereken konu renginin kahverengiye dönmüş olmamasıdır. Ayrıca yumuşamamış olmasına da dikkat etmeniz önem taşımaktadır.

  Maydanoz limon sarımsak kürü için dikkat etmeniz gereken bir diğer malzeme taze yeşil maydanozdur. 10-12 adet saplarıyla birlikte kullanacağınız taze yeşil maydanozun sararmamış yapraklara sahip olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bir diğer malzememiz 2 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyudur. Son olarak ise 1/2 bardak klorsuz suya ihtiyacımız bulunmaktadır.

  Kürümüzü hazırlayabilmek için tüm katı malzemelerimizi mutfak robotu ya da mikser kullanarak incecik kıyıyoruz. Tüm katı malzemeler incecik kıyıldıktan sonra içerisine limon suyu ve klorsuz suyu da ekleyerek kürümüzü kullanmaya hazır hale getiriyoruz. Bu kür ile ilgili bilmeniz gereken en önemli hususlardan birisi yılda sadece bir iki kez aralıklarla uygulamanız gerektiğidir.

  Maydanoz limon sarımsak kürü ile kalp damarlarınızın içten yağlanması ile ilgili sorunları önleyebilme olanağına sahip olabilirsiniz. Ayrıca kalp damarlarında plak oluşumu, kalbi besleyen damarlarda daralma ya da tıkanma olması konusunda da bu kürün önleyici ve koruyucu bir özelliğe sahip olduğunu görebilmek mümkündür.

  Maydanoz Limon Sarımsak KürüMaydanoz Limon Sarımsak Kürü Uygulanışı

  1, 2 ve 3. Gün: Tüm malzemeleri kullanarak hazırladığımız karışımı kullanıyoruz.

  4, 5 ve 6. Gün: Kürümüzü hazırlarken maydanoz, limon ve su kullanıyoruz.

  7, 8 ve 9. Gün: Tüm malzemelerimizi kullandığımızı bir kür hazırlıyoruz.

  10, 11 ve 12. Gün: Bu 3 gün boyunca kür uygulamanıza ara vermeniz gerekmektedir. Daha sonra ilk günden başlayarak 9 günlük kür programını tekrar başlıyoruz.
  ]]>
  İbrahim Saraçoğlu Maydanoz Kürü https://www.maydanoz.gen.tr/ibrahim-saracoglu-maydanoz-kuru.html Fri, 23 Nov 2018 20:25:29 +0000 İbrahim Saraçoğlu maydanoz kürü ile yağ yakıcı ve bitkisel bir çözüm arayanlar için ideal bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kür sayesinde kısa süre içinde fazla kilolardan kurtulmanın mümkün olduğu İbrahim Saraçoğlu maydanoz kürü ile yağ yakıcı ve bitkisel bir çözüm arayanlar için ideal bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kür sayesinde kısa süre içinde fazla kilolardan kurtulmanın mümkün olduğunu görebilirsiniz. Bu kür ile hedefin 1 haftada 2 kilo vermek olduğunu söyleyebiliriz. Bu kür için hazırlayacağınız içeceği sabahları tükettiğiniz zaman iştahın kesilmesi mümkün olacaktır. Ayrıca bu kürün karaciğer yağlanması üzerinde çözüm olduğu ve metabolizmanın hızını yükseltip yağ yakıcı termojenik etki yarattığını görebilmek mümkündür.

  İbrahim Saraçoğlu Maydanoz Kürü Hazırlanışı

  Taze yeşil maydanozların taze kısımlarını alıyoruz. Yaklaşık 15 adet maydanozu sapı ile birlikte mikserden geçiriyoruz. Daha sonra suyu bol olan 1 limonu sıkarak maydanoz suyu ile karıştırdıktan sonra içine 1 bardak su da ekleyip bir dakika kadar mikserde karıştırıyoruz ve süzerek bir bardağa alıyoruz. Böylelikle kür içeceğimiz hazır hale gelecektir. Hazırlayacağınız bu kürde limon suyunun taze olmasına ve hazır limon suyu kullanmamaya dikkat etmemeniz istediğiniz sonucu elde edebilmeniz bakımından yararınıza olacaktır.

  İbrahim Saraçoğlu Maydanoz Kürüİbrahim Saraçoğlu Maydanoz Kürü Uygulanışı

  Gastriti olanların kullanmaması gerektiğini söyleyebileceğimiz maydanoz kürü, midenin asit dengesinde bozulmalara neden olduğu ve ödem söktürücü bir etkiye sahip olduğundan dolayı ilk günlerde 2 kilo verdiğinizi düşünecek olsanız da ancak 1 hafta sonra kilo verebilmeniz mümkün olacaktır. İbrahim Saraçoğlu maydanoz kürü kesinlikle düşük tansiyon hastaları tarafından tüketilmemelidir. Sabahları aç karnınıza ve akşamları yemeklerden 1 saat önce bu kürü uygulamanız sayesinde dilediğiniz sonucu elde edebilmeniz mümkün olacaktır.
  ]]>
  Lahana Maydanoz Kürü https://www.maydanoz.gen.tr/lahana-maydanoz-kuru.html Sat, 24 Nov 2018 16:20:24 +0000 Lahana maydanoz kürü, Günümüzde hızlı bir şekilde maalesef kilo alımı hızlanmış durumda. Hazır beslenme, katkı maddesi ve hareketsiz yaşam insanları obezlik ile karşı karşı ya getirmiş durumda. İşte tamda burada imdadı Lahana maydanoz kürü, Günümüzde hızlı bir şekilde maalesef kilo alımı hızlanmış durumda. Hazır beslenme, katkı maddesi ve hareketsiz yaşam insanları obezlik ile karşı karşı ya getirmiş durumda. İşte tamda burada imdadımıza sağlıklı ve doğal zayıflama kürleri yetişiyor. Bunların en başında ise lahana maydanoz kürü bulunmaktadır. Evde kendi başına hazırlayıp uygulanabilecek lahana maydanoz kürüne dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Örneğin lahananın büyük yeşilli sarılı olması gerekir. Sarı beyazlı olması amaca uygun değildir. Kür için kullanılacak maydanozları küçük yapraklı ve taze olması gerekmektedir. Sebzeler pazardan veya manavdan temin edilebilir. Yapım aşamasının dikkatlice takip edilmesi kullanılan kürün her gün taze olarak yapılması gerekmektedir. Kişi lahana maydanoz kürüne başlar başlamaz kişide tokluk hissi oluşmaya başlar. Lahana tüketiminin bir diğer avantajı ise kişide ruh sağlığını destekleyici olmasıdır. Ruh sağlığını güçlendiriyor olmasından dolayı kişide oluşan fazla yemek yeme isteği de ortadan kalkmaktadır. Kişi lahana maydanoz kürünü uygulayıp bitirdikten sonra tekrar kilo alımına yatkınlığı da ortadan kalkacaktır. Kilo alınımı da bir süre duracaktır. 

  Lahana maydanoz kürü hazırlanışı, Klorsuz yarım litre suyun içerisine 4 adet iri lahana yaprağını fazla paylaşmadan koyun ve ağzını kapatarak 3 dakika kaynatın. 3 dakika sonrasında içerisine yarım demet maydanozu ekleyip ağzını kapatın ve 5 dakika daha kaynatın. 5 dakikanın sonrasında lahana maydanoz kürünün ılındıktan sonra suyunu süzüp ayırın. Cam bir kaba suyunu üçe bölerek koyun. Kişi dilerse sabah-akşam, sabah-öğle-akşam içebilir. Yaptığınız lahana maydanoz kürünü aç karnına tüketmek gerekir. Eğer aç karnına içmekte zorlanıyorsa kişi öğünlerden en az iki saat sonra içebilir. Kürü tüketirken içerisine yarım limon sıkılabilir. Hazırlanacak bu kür her gün taze olarak yapılmalıdır.

  Lahana Maydanoz KürüLahana Maydanoz Kürü Uygulanması, bir hafta 3 gün ara, bir hafta 3 gün ara bir hafta 3 gün ara toplamda 21 gün uygulanır. Kişi yılda iki kez bu kürü uygulayabilir. Bahar aylarına girerken uygulanması önerilir. Kış aylarında alınan kiloları ve ödemlerin atılmasına yardımcı olur. Bahar yorgunluğuna karşı önleyici ve yorgunluğa bağlı şikayetleri gidericidir. Lahana maydanoz kürü kolay hazırlanan ve tadı da içilmesi kolay kürler dendir. Sizde yılda en az bir kez deneyebilir ve deneyimlerinizi sevdikleriniz ile paylaşabilirsiniz.
  ]]>
  Kaynatılmış Maydanoz Suyu https://www.maydanoz.gen.tr/kaynatilmis-maydanoz-suyu.html Sat, 24 Nov 2018 23:02:39 +0000 Kaynatılmış Maydanoz Suyu: vitamin açısından çok zengin bir içeriğe sahip olan maydanoz, A, C ve K vitaminlerini bünyesinde barındırırken, diğer yandan yüksek miktarda; kalsiyum, demir ve potasyum içerir. Sadece salatalarda kul Kaynatılmış Maydanoz Suyu: vitamin açısından çok zengin bir içeriğe sahip olan maydanoz, A, C ve K vitaminlerini bünyesinde barındırırken, diğer yandan yüksek miktarda; kalsiyum, demir ve potasyum içerir. Sadece salatalarda kullanılan bir bitki olarak bilinen maydanoz, bu özellikleri ile de daha sağlıklı ve zinde olmanın yanında, değişik birçok hastalıklardan korunmak için de tüketilen bitkiler arasında yer almalıdır. Ayrıca kilo sorunu olanların kaynatılmış maydanoz suyu içerek fazla kilolarından kurtulabilmesi mümkün olmaktadır.

  Maydanoz Suyu Hazırlama: yarım demet maydanoz sapları birlikte yıkanıp ayıklanır. Ancak bu hazırladığımız maydanoz, taze ve yeşil olmalı rengi soluk ve sararmamış olması gerekir. Kahverengi sap uçları varsa bunlarda kesilip alınır. Bu şekilde hazırladığımız maydanoz ve saplarını iki su bardağı (400 ml.) suya konur, bu su yavaş ateşte 2-3 dakika kadar kaynatılıp, 10 dakika demlemeye alınır. Daha sonra sıcak ya da ılık olarak içilebilir.
  Bir başka maydanoz suyu hazırlama sistemi ise taze olarak hazırlanan maydanozlar bir dakika kadar mikserden geçiriniz. Mikserden geçirilen maydanoz suyunu bir tülbent ile süzerek içilmeye hazır hale getirilebilir. 

  Maydanoz Suyu ile Zayıflama: Maydanoz suyu metabolizmayı hızlandırmasının yanında bir zayıflama görülecektir. Ama bu zayıflama geçicidir. Bu zayıflama süresinde vücuttan su atılımı olduğu için perhiz yapan kişi zayıfladığını sanır. Kaynatılmış maydanoz suyunun yararının görülebilmesi için tüketime devam edilmelidir. bir haftanın sonunda zayıflama görülmeye başlanır. Maydanoz suyu ile zayıflamak isteyen, maydanoz kürü yaparak içmelidirler.
  Günde bir bardak kadar içilmelidir. Ancak 15 günden daha fazla limonlu maydanoz kürü tüketilmemesi gereklidir. Aksi halde Kaynatılmış maydanoz suyunun faydası yerine zararı olabilir. 15 gün kadar içildikten sonra on gün ara verilip, sonra tekrar içilmeye devam edilir.

  Kaynatılmış Maydanoz SuyuKaynatılmış Maydanoz Suyunun Faydaları:

  Maydanoz ve maydanoz suyu ananevi olarak idrar yolu enfeksiyonu, böbrek taşı, sindirim sorunları, ödem, adet dönemi problemleri, astım ve öksürüğe iyi gelir. 
  Maydanoz suyu, düzenli kullanımı sayesinde vücuttaki fazla yağ yakılarak zayıflama olabilir. Yaşlanmaya karşı daha genç bir görünüm ile parlak bir cilt için de kullanılabilir. Maydanoz suyunun diğer bir faydası da karaciğere olan yararıdır. Maydanoz suyu sayesinde karaciğerdeki yağlanma önlenebilir. 
  Ayrıca çok mühim bir afrodizyaktır. Demir eksikliği olanlar için çok faydası vardır.
  Grip ve nezle için kullanılır.
  Adet kanamasını hafifleştirir ve adet ağrılarına faydası olur.
  İdrar söktürmeye çok iyi gelir.
  Süreğen prostat hastalığına iyi gelir.
  Kandaki oksijen miktarını arttırıp, böbrek, karaciğer ile idrar yolunu temizler. 
  Genel sağlık için kritik önemi olan vitamin ve mineralleri içinde barındıran, bu maydanozu daha çok tüketip, kendi sağlığınıza katkı sağlayabilirsiniz.
  Safra veya böbrek taşı olan hastaların düzenli bir şekilde kaynatılmış maydanoz suyu tüketmeye başlamadan önce bir doktora danışmaları gerekir.

  Kaynatılmış Maydanoz Suyunun Zararları ve Yan Etkileri:
  Böbrek enfeksiyonu olan tüketmemeli,
  Limonlu maydanoz kürü 15 günden fazla sürmemelidir.  
  Düşük riskini arttırdığı için hamile bayanlar kullanılmamalıdır.
  Gastrit hastalığı bulunan hastaların, maydanoz suyu kullanmaması gerekir. 
  ]]>
  Hepatit B Maydanoz Kürü https://www.maydanoz.gen.tr/hepatit-b-maydanoz-kuru.html Sun, 25 Nov 2018 05:22:31 +0000 Hepatit B maydonoz kürü; bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun hepatit B virüsüne karşı savaşmasına yardım eder. Heapatit B maydanoz kürü hazırlanırken bazı yardımcı maddelere ihtiyaç olabilir. Hepaptit Hepatit B maydonoz kürü; bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun hepatit B virüsüne karşı savaşmasına yardım eder. Heapatit B maydanoz kürü hazırlanırken bazı yardımcı maddelere ihtiyaç olabilir. Hepaptit B maydanoz küründe bu yardımcı maddeler maydanozun içinde bulunan etken maddenin daha iyi sonuç vermesine yardımcı olur. Bu yardımcı maddeler, limon, tere, ve ıspanak kullanılır. Hepatit B maydanoz kürü, hepatit B virüsüne karşı antiviral bir etkiye sahiptir. Hepatit B maydanoz kürü hepatit B virüsünün aktif hale geçmesini engeller. 

  Hepatit B Hastalığı;

  Hepatit B karaciğerde iltihaplanmaya sebep olan Hepatit B virüsüdür. Kanla temas veya cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Sinsi olarak seyredebilir ve belirti vermeyebilir. Hepatit B'nin belirtileri hastalığın ileri safhalarında yorgunluk, ağrılar, ateş, iştah kaybı, kaşıntı kilo kaybı, güçsüzlük bulantı ve kusma, avuç içinde kırmızı lekeler, idrar renginin koyulaşması, cinsel dürtü kaybı, uyku düzeninin bozulması, tende ve gözde sarı renk, karın şişmesi, kan kusma, nefes darlığı gibi belirtileri olabilmektedir. Hastalıktan korunma yolu hepatit B aşısıdır. 


  Maydanozun Faydaları;

  Maydonozun  içerisinde, C vitamini, A vitamini ve K vitamini bulunmaktadır. Maydanoz kürü sindirim sisteminde, böbrek taşında, bağırsakların çalışmasında (kabızlık), idrar yolu enfeksiyonlarında kullanılan ve hastaların çok fayda gördüğü bir yeşil bitkidir. Maydanoz kürü ayrıca solunum yolu enfeksiyonlarında astım ve bronşite çok iyi gelmektedir. İçerisinde pekçok mineraller ve vitaminler bulunduran maydonoz kanser düşmanı, beyin dostu, doğal bir antidepresan ve zayıflamaya yardımcı ve yeşil bitkidir. Ayrıca erkeklerde Testosteron hormonunun üretiminin artırılması ve saç dökülmesinin azalmasını sağlamaktadır. Maydanozun tüketimi aşırı olduğu zamanlarda özellikle tansiyon düşük olan kişilerin dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü tansiyonu daha da çok düşüreceği için kişilerde denge bozukluğu, ayakta duramama gibi sıkıntılar yaratabilmektedir.

  Hepatit B Maydanoz KürüHepatit B Maydanoz Kürü;

  Yarım litre kaynamakta olan suya on, on iki adet taze saplı olarak  maydanoz  ilave edilir. Ağzı kapalı olarak hafif ateşte iki, üç dakika haşlanır. Hazırlanan karışım soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra maydanoz suyunun bir su bardağını sabah kahvaltısından yaklaşık olarak yarım saat önce veya kahvaltı yaptıktan yaklaşık olarak bir saat sonra içilir. Diğer kalan maydanoz suyunu ise ise akşam yemeğinden yarım saat önce içmeliyiz veya akşam yemeğini yedikten bir saat sonra içmeliyiz. Her gün bu karışımın taze olarak hazırlanması gerekir. Akşam için ayırdığımız diğer yarım karışımın mutlaka buzdolabında muhafaza edilmesi gerekmektedir.

  Hepatit B Maydonoz Kürü İki; 

  Hepatit B maydanoz kürü için yarım litre suyun içerisine bir tutam maydanoz atılır. Daha sonra bu su beş dakika kaynatılır. Hazırlanan maydanoz su bir cam kavanozda muhafaza edilebilir. Her gün yemeklerden önce sabah ve akşam bir bardak içilir. Tedaviye bir ay devam edilmesi gerekmektedir.

  Hepatit B maydanoz kürü, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olarak hepatit B virüsüne karşı vücudun savaşmasında yardımcı olur. Maydanoz kürünü aşırı kullanımdan kaçınarak düzenli bir şekilde istenilen süre kullanalım. Maydanozun içerisinde bulunan mineral ve vitaminlerden faydalanırız. Sağlıklı günler. 
  ]]>
  Maydanoz Sapı Suyu https://www.maydanoz.gen.tr/maydanoz-sapi-suyu.html Sun, 25 Nov 2018 20:55:23 +0000 Maydanoz sapı suyu, Maydanoz bildiğim üzere birçok hastalığa iyi gelen bir besindir. Maydanoz ile birçok şey yapabiliriz mesela çaylar gibi. Bugün sizlerle sağlığımız için koruyucu olan maydanoz sapı suyunu yapıyoruz. Maydan Maydanoz sapı suyu, Maydanoz bildiğim üzere birçok hastalığa iyi gelen bir besindir. Maydanoz ile birçok şey yapabiliriz mesela çaylar gibi. Bugün sizlerle sağlığımız için koruyucu olan maydanoz sapı suyunu yapıyoruz. Maydanozun nasıl yapraklarında bolca vitamin varsa saplarında da var. Maydanozlarımızın saplarını bundan sonra atmayalım. Çünkü onlarla çok vitaminli maydanoz sapı suyumuzu yapıyoruz. Şimdiden hepinize kolay gelsin.

  Maydanoz sapı suyunun faydaları
  • İdrar söktürür
  • İştah açar
  • Tansiyon düşürür
  • Kalbin yorulmasını önler
  • kansızlığı önler
  • Kansere karşı korur
  • Karaciğer şişmesini önler
  • İltihabı kurutur
  • Vücutta ki zehri atar
  • Safra akışını kolaylaştırır
  • Vücutta su biriktirmez
  • Böbrek taşlarını kolayca düşürür
  • Romatizma
  • Gaz birikmelerine
  • Bağırsak solucanına
  • Görme bozukluğuna 
  Maydanoz Sapı SuyuMaydanoz sapı suyu için gerekli olan malzemeler
  • Taze maydanoz sapı 
  • Kaynatılmış su
  Maydanoz sapı suyumuzu yapabilmek için ilk önce suyumuzu kaynatacağımız kabımızı ayarlıyoruz.Kabımızı ayarladıktan sonra içene su koyuyoruz ve kaynatıyoruz. Suyumuz kaynarken bizde o sırada maydanoz sapı suyumuz içim maydanoz saplarımızı ikiye bölüyoruz. (maydanoz saplarımız 1 deste maydanozun sapı kadar olsun) Suyumuz kaynadıktan sonra maydanoz sapı suyumuz için ikiye böldüğümüz maydanoz saplarımızı da kaynamış olan suyumuza atıyoruz ve 3 dakikada beraber kaynamalarını bekliyoruz. Maydanoz sapımız ile suyumuz kaynarken bizde o sırada maydanoz sapı suyumuzu afiyetle içeceğimiz fincanımızı ayarlıyoruz. Maydanoz sapı suyumuz kaynadıktan sonra bir süzgeç yardımı ile ayarladığımız fincanımıza süzerek koyuyoruz. Eğer maydanoz sapı suyumuz acı olmuş ise veya tatsız siz kendi istediğiniz gibi tatlandırabilirsiniz. Tatlandırabilmek için bal, limon veya şeker kullanabilirsiniz. Afiyet olsun.
  ]]>
  Maydanoz Adet Söktürürmü https://www.maydanoz.gen.tr/maydanoz-adet-soktururmu.html Mon, 26 Nov 2018 11:52:04 +0000 Maydanoz adet söktürürmü, Birçok kadında adet gecikmesi sorunu oluşmaktadır. Adet gecikmesine hormonsal değişiklikler, stres, kilo değişikliği, ilaçlar, yaş yada seyahat gibi birçok nedeni olabilir. Özellikle Seyehat ve strese Maydanoz adet söktürürmü, Birçok kadında adet gecikmesi sorunu oluşmaktadır. Adet gecikmesine hormonsal değişiklikler, stres, kilo değişikliği, ilaçlar, yaş yada seyahat gibi birçok nedeni olabilir. Özellikle Seyehat ve strese bağlı oluşan gecikmelerde bitkisel tedavi uygulanır. Maydanoz adet söktürür mü sorusuna işte tam bu noktada cevap verilebilir. Maydanozun adet söktürücü özelliği bulunmaktadır. Bilimsel olarak kanıtlanan maydanozun adet söktüren özelliği kabul görmüştür. Maydanozun bu özelliği baz alınarak maydanoz kökünden ilaçlar yapılmıştır. Maydanoz Kürü, çayı ve birçok formu bulunmaktadır. Maydanoz adet söktürür mü sorusuna bilimsel olarak cevap vermek gerekirse kesinlikle adet söktürücü özelliği bulunduğunu söyleyebiliriz.Sizinle tarif ve uygulamaları paylaşalım. 

  Adet söktürücü maydanoz tohumu çayı, 1 su bardağı suyu kaynatın üzerine 1 tatlı kaşığı Maydanoz tohumu ekleyin. Ocağın altını kapatıp 15 dakika demlendirin.Hazırlanan maydanoz çayı süzülerek sabah öğlen akşam taze hazırlayıp içilmesi gerekir. 
  Kuru maydanoz çayı,  Kurutulmuş bir yemek kaşığı Maydanoz kurusunu 1 bardak kaynamış suyun içerisine koyun ve 15 dakika dinlendikten sonra günde 3 öğün tüketin.

  Taze maydanoz çayı, Yarım demet taze maydanoz güzelce içerisine varsa ot yada sarı maydanoz seçilir. 2 su bardağı kaynayan suyun içerisine maydanozlar sapları ile birlikte konulur ve 5 dakika kaynatılır. Kaynayan maydanoz suyu süzülür ve ılık olarak günde 3 kez içilir. 3 defadan fazla tüketmek iyi değildir. 

  Maydanoz Adet SöktürürmüMaydanoz adet söktürürmü, 1 demet maydanozu ayıklayın ve sapları ile birlikte mutfak robotunda püre haline getirin. Püre haline gelen maydanozu tülbent veya ince bir süzgeçten geçirerek elde edilen suyu içebilirsiniz. Günümüzde hemen hemen her evde bulunan katı meyve sıkacakları da aynı işlemi yapabilir. Yukarıda saydığımız hiçbir yöntem var olan gebeliği sonlandırmak için kullanılamaz ve işe de yaramaz aksine sağlık sorununa yol açar. Adet söktürücü özelliği bulunan Maydanoz kürlerinin hiç birini peş peşe iki bardak veya günde 3 kereden fazla tüketmeyin. Aksine kar değil zararlı olacaktır. Geçmeyen ve tekrarlayan adet düzensizliklerinde muhakkak doktora gitmeniz ve tedavi olmanız gerekir. 
  ]]>
  Hamilelikte Maydanoz Yemek https://www.maydanoz.gen.tr/hamilelikte-maydanoz-yemek.html Mon, 26 Nov 2018 19:01:25 +0000 Hamilelikte Maydanoz Yemek, maydanoz koyu yeşil renkli bir bitki türüdür. Ülkemizde yoğun biçimde üretilir ve tüketilir. Maydanoz ağustos ve eylül ayları arasında beyaz renkli çiçekler açar. İlk yıl bir yap Hamilelikte Maydanoz Yemek, maydanoz koyu yeşil renkli bir bitki türüdür. Ülkemizde yoğun biçimde üretilir ve tüketilir. Maydanoz ağustos ve eylül ayları arasında beyaz renkli çiçekler açar. İlk yıl bir yapraklar ikinci yıl ise gövde meydana gelir. Gövdeleri dik ve tüysüz, yaprakları saplı ve koyu yeşil renklidir. Maydanoz yetiştirilmesi oldukça kolay bir bitkidir. Tüm bahçelerde ve saksılarda kolaylıkla yetiştirilebilir. Maydanoz besin değerleri açısından da oldukça zengindir. İçerisinde A, C, E, K vitaminleri ve demir, potasyum, magnezyum, kalsiyum, kükürt, fosfor mineralleri bulunur. Günde 7-8 adet maydanoz yemek vücudun günlük ihtiyacı olan C vitaminini karşılamaktadır. Ayrıca kalori bakımından da oldukça düşüktür. 100 gram maydanoz yaklaşık 34 kaloridir. Maydanoz daha çok yemeklerde ve salatalarda kullanılır. 

  Hamilelikte Maydanoz YemekHamilelikte Maydanoz Yemek ve Etkileri

  Maydanoz bazı hastalıkların tedavisinde doğal ve yardımcı bir ürün olarak tavsiye edilir. Cilde de faydalı olduğu bilinir. Cildi sıkılaştırır, siyah noktaları yok eder ve sivilceleri kurutur. Ancak uzun süreli ve fazla miktarda maydanoz veya maydanoz suyu tüketmek hamilelik ve emzirme dönemlerinde ciddi sorunlara yol açabilir. Hamilelikte anne adaylarının dikkatli olması gereken en önemli noktalardan biri gıda tüketimidir. Bazı besinlerin anne adayı tarafından tüketilmesi düşüğe neden olabilir. Maydanoz da bunlardan bir tanesidir. Anne adaylarının sadece maydanoz değil, maydanoz gibi abortif etkili besinlerin tümünü tüketmemesi gerekir. Uzmanlar, hamilelik döneminde maydanoz yenildiğinde bu bitkinin içerdiği yağların ve bazı maddelerin ana rahmini etkilediğini savunuyor. Maydanoz rahim kaslarını uyardığı için bu da anne adayının düşük yapmasına neden olabiliyor. Maydanoz yağı ve suyu hamilelik döneminde düşük olasılığını arttırdığı için tüketimi hiçbir şekilde önerilmez. Sadece maydanoz değil, içeriğinde maydanoz bulunan her türlü ürünün kullanılmaması gerekir. Bunun nedeni ise maydanoz bitkisinin yapısında bulunan apiol ve beta bisabolene maddelerinin bulunmasıdır. Bu maddelerden özellikle apiol, bebek düşürücü etkiye sahiptir. Maydanoz yaprağının neredeyse 1%’inde bulunan yağ hamilelikte oldukça tehlikelidir. Myristicin, apiol ve bisabolene olarak bilinen bu maddeler rahim kaslarının kasılmasına neden olur. Myristicin maddesi plasentaya girip bebeğin vücuduna etki eder ve kalp atışlarının hızlanmasına neden olur.  Maydanozun içerdiği apiol maddesi her ne kadar uçucu özelliğe sahip bir yağ olsa da, kalsiyumun emilmesini engelleyici özelliği bulunur. Bu da kalsiyum eksikliğinin hamilelikte anne karnındaki bebeğin kemik gelişimine olumsuz etkileri de bulunur. O nedenle hamileliğin ilk üç ayı içinde maydanoz tüketiminden uzak durmak ve hamileliğin ilerleyen aylarında ise maydanoz tüketiminde aşırıya kaçmamak gerekir. Eğer maydanozun mutlaka kullanılması gerekiyorsa uzaman doktora danışılarak tüketilmesinde fayda var.

  ]]>
  Maydanoz Ekimi https://www.maydanoz.gen.tr/maydanoz-ekimi.html Tue, 27 Nov 2018 06:16:21 +0000 Maydanoz Ekimi, Bitkiler çoğumuzun sevdiği ve beğenerek iştahla yediği bir besin kaynağıdır. Maydanozda bunlardan sadecede biridir. Güzel kokusu ve tadıyla katılan yemeklerde damak ta nefis bir lezzet bırakır. Öncelikle maydanoz Maydanoz Ekimi, Bitkiler çoğumuzun sevdiği ve beğenerek iştahla yediği bir besin kaynağıdır. Maydanozda bunlardan sadecede biridir. Güzel kokusu ve tadıyla katılan yemeklerde damak ta nefis bir lezzet bırakır. Öncelikle maydanoz ekiminde fide yetiştirme yapılmaktadır. Tohumlarının taze olmasına dikkat edilmelidir. Tükenmeyen bir köke sahiptir. Yıllarca yeniden üretilebilir. İnce ve narin bir bitkidir. Özenle bakılmalıdır. 

  Maydanozun da çeşitleri vardır. Mesela kıvırcık şekilde olan maydanoz tüketimde pek ilgi görmez. Pazar ve alış veriş merkezlerinde her zaman canlı, taze, koyu yeşil maydanoz tercih edilir. Maydanoz ekimini sıcak veya ılık iklimde her yerde yetiştirebilirsiniz. Tüm bitkilerin de sevdiği gibi maydanozun da en çok sevdiği şey güneş, su ve ilgidir. Ekim yapacağınız toprağın da bakımı önceden yapılmalıdır. Mesela toprağın üzerinde kurumuş otlar varsa temizlenmelidir. Toprak gübre katılarak yenilenmelidir.Buda maydanoz ekiminde size katkı sağlayacaktır, ve daha güzel bir yetişme gözlemleyeceksiniz. Toprak bakımından seçici olmasa da bu öneriyi dikkate almanızı tavsiye ederim.Bu toprak canlandırma işlemini başka bitkilerde de ön aşama olarak yapabilirsiniz. Evinizin balkonunda da saksıda yetiştirebilirsiniz.  

  Maydanoz EkimiMaydanoz ekimi önce ve sonra ki aşama
  • Toprağın yabancı otlardan temizlenmesi, 
  • Toprak gübreleme işleminin maydanoz ekiminden önce yapılması, 
  • Saksıda yetiştirilecekse içi geniş bir saksı kullanılması, toprağın daha iyi nefes almasını sağlayacaktır.  
  • Tohumların her alana ulaşması için serpme işlemi yaparak atınız. 
  • Üzerlerine toprağı ince bir şekilde atın ve yayın. 
  • Toprağı az bir suyla sulayın, buna can suyu denir. 
  • Tohum ekme işlemi tamamlanınca bitkinin toprağın yüzeyinde görünmesi için bir kaç hafta beklenilmelidir.  
  • Toprağın sulanma sırasında toprağa suyu birden değilde yavaşça verilmesi daha uygun olacaktır. Bunun için delikli maşrapalar kullanılabilir. 
  • Bitkiyi aşırı ve fazla sulamayın, aksi taktirde bitki erken sararır ve çürür. 
  • Maydanoz bitkisinin büyüme zamanında etrafında çıkacak olan yabancı otların devamlı temizlenmesi gerekir. Çünkü yabancı otlarda maydanoz bitkisinin nefes almasına engel olabilir. 
  • Ekim işleminin ilkbahar da yapılması ön görülür. 
  • Güneş tam tepedeyken öğlen saati dikim yapmayınız. Güneşin gitmeye yakın dikim yapılması veya da sabah la öğlen arası dikim yapılması daha uygundur. Çünkü bitkiler bir yandan gölge ve bir yandan güneş almayı severler. Böylece bitki kendini korumuş olur. 
  • Sulama sıraları da bu zamanlarda olabilir.
  ]]>
  Maydanoz Tansiyon https://www.maydanoz.gen.tr/maydanoz-tansiyon.html Tue, 27 Nov 2018 20:29:29 +0000 Maydanoz Tansiyon, ülkemizde özellikle yaygın olarak rastlanılan tansiyon yüksekliği problemi, kronik olarak kan basıncının yükseldiği durumlarda ortaya çıkmaktadır. Artan basınç ile kalp daha çok çalışarak kanın damarlard Maydanoz Tansiyon, ülkemizde özellikle yaygın olarak rastlanılan tansiyon yüksekliği problemi, kronik olarak kan basıncının yükseldiği durumlarda ortaya çıkmaktadır. Artan basınç ile kalp daha çok çalışarak kanın damarlarda dolaşımını sağlar. Bu durumda kalp kasılması ile büyük tansiyon, kalbin gevşemesi ile de küçük tansiyon problemleri ortaya çıkmaktadır. Basıncın 140/90 mmHg seviyesine çıkması ile yüksek tansiyon problemi ortaya çıkar. Tansiyon sorunu kalp yetmezliği, kalp krizi, inme problemi, periferik arter hastalığı gibi birçok hastalığa da ana risk faktörüdür. Beslenme ve yaşamdaki değişiklikler ile bu problem çözülebilmekte ve tansiyon kontrol altına alınabilir. Genellikle bu problem bir hastalık nedeniyle doktora başvurmakla keşfedilir. Belirtiler ise baş ağrısı, sersemleme, baş dönmesi, kulaklarda çınlama, görme bozukluğu ve bayılma olarak bilinmektedir. Tansiyon problemine neden oluşturan faktörler ise stres, yaşta ilerlenme, alkol ve sigara tüketimi, D vitamini eksikliğidir. 

  Maydanoz TansiyonMaydanoz tansiyon, egzersiz, bazı ilaçlar, yaşam koşullarının değiştirilmesi, sebze ve meyve tüketimlerinin arttırılması gibi yöntemler ile tansiyon problemi kontrol altına alınabilir. Bunların yanında bazı bitkisel tedavi yöntemler de bu problemin giderilmesinde etkindir. Özellikle yüksek tansiyon problemi bulunan kişileri için maydanoz bitkisinin faydalı olduğu savunulmaktadır. Yüksek tansiyon hastaları sodyumdan kaçınmalıdır. Ancak vücudun sürekli sodyum isteği devam eder. Sodyum isteğini gideren bitki ise içinde potasyum bulunan maydanozdur. Maydanoz tüketimi, vücuttaki yüksek basıncını azaltarak kan dolaşımını dengeler. Aşağıda paylaşacağımız maydanoz kürü ile yüksek tansiyonu hızlıca dengeleyebilirsiniz. 

  Maydanoz tansiyon, tansiyon problemi için tavsiye ettiğimiz maydanoz kürü ise şöyledir: 
  • 1 demet maydanozu sapları ile birlikte robota koyun ve üzerine 2 bardak su ilave ederek bekletin. 
  • 2 diş sarımsağı havanda ezin.
  • Yarım limonun suyunu sıkın ve bu malzemelerin hepsini robota koyun. 
  • Robotu 6-7 dakika karıştırın. Elde edilen karışımı tüketim için hazırdır. 
  • Elde ettiğiniz bu karışımın posasını sıkmadan birkaç gün sabah kahvaltılarından önce tüketin. Yüksek tansiyon probleminize iyi geldiğini birkaç gün içinde fark edeceksiniz. 
  ]]>
  Hamilelikte Maydanoz https://www.maydanoz.gen.tr/hamilelikte-maydanoz.html Tue, 27 Nov 2018 21:46:32 +0000 Hamilelikte maydanoz, Maydanozun sağlık açısından birçok faydası olmasına rağmen, hamilelikte maydanoz tüketimi rahmi uyarması, kasılmalara ve birçok yan etkiden dolayı kontrollü olarak tüketilmesi gerekmektedir. Anne adaylar Hamilelikte maydanoz, Maydanozun sağlık açısından birçok faydası olmasına rağmen, hamilelikte maydanoz tüketimi rahmi uyarması, kasılmalara ve birçok yan etkiden dolayı kontrollü olarak tüketilmesi gerekmektedir. Anne adaylarının gebelik döneminde beslenmelerine özen göstermesi gerekmektedir. Risk oluşturacak yiyeceklerden olabildiğince uzak durmaları gerekmektedir. 

  Hamilelikte maydanoz  tüketimi henüz olarak kesin bilimsel olarak kanıtlanamamasıyla birlikte risk alınmaması gereken bir durumdur. Bahsedilen maydanoz tüketimi yemeklerde ve salatalarda kullanılan maydanoz miktarı değildir. Maydanoz da bulunan luteolin içeren sağlığa faydalı bir antioksidandır. Hamilelik sırasında çok az bir miktarda tüketmek bağışıklığı güçlendirir. Maydanozda bulunan C ve A vitamini de antioksidan özelliklerine katkıda bulunmaktadır. Bebeğiniz için gerekli vitaminleri almanızı sağlayacaktır. İçeriğindeki demir ile gebelik anemisini önlemektedir. Hamilelikte maydanoz tüketimi ile ilgili araştırmalar henüz devam etmektedir. Lakin dozla ilgili henüz kesin bir bilgi mevcut değildir. Bu yüzden kesin bilgi için doktora danışmak gerekmektedir. Maydanoz yaprakları uçucu yağlar içerir. Bu uçucu yağlar kişi hamile değilken bir sorun teşkil etmese bile bu etmeyeceği anlamına gelmez.

  Hamilelikte MaydanozHamilelikte maydanoz tüketmenin riskleri,
  • Düşük riski, Hamilelikte maydanoz aşırı tüketilmemesi gereken gıdalar arasındadır. Maydanoz içerisinde de bulunan uçucu yağlar, düşük ve kürtajı kolaylaştırmak için uyarıcı olarak kullanılan apiol ve myristicin içerir. Bilenleri de prematüre doğuma neden olabilir. İlk 3 ayda maydanoz kesinlikle tüketilmemelidir. Çünkü düşük olasılığı olabilir. Hamileliğin devamında ise dikkatli tüketmek mümkünse yememek gerekir. Maydanozun içerisinde bulunan düşürücü madde apiol beta bisabolone maddeleri bulunur. Özellikle apiol abortif yani çocuk düşürücü etkisi olan maddeler bulunmaktadır. Maydanoz içerisinde bulunan bu maddelerin damar genişletici özelliği olduğunu düşünülecek olursa, Hamilelikte Maydanoz tüketimini en aza indirmek gerekir. Maydanozdan ve faydalarından yararlanmayı hamilelikten sonraya bırakmak gerekir. 
  • Bebeğe zararı, Maydanozda bulunan myristicin plasentaya ulaşarak bebeğe ulaşabilir ve bebeğin kalp atışlarında değişikliğe neden olabilir. Kalp atışlarını hızlandıran bu madde baş dönmesi ve denge kaybı gibi belirtiler gösterebilir.
  • Alerji, Nadiren de olsa kişide maydanoz alerjiye neden olmaktadır. 
  • Diğer belirtiler, Ağır vakıalarda maydanoz yağı hamilelikte böbreklere zarar verir ve nöbetlere neden olabilir.
   Hamilelikte maydanoz çayı, maydanoz kürü ve maydanoz suyu içmemeniz gerekir. Bu demek değildir ki, maydanoz tüketilerek veya suyu içilerek gebelik sonlandırılabilir. Kesinlikle böyle bir amaçla kullanmaya çalışmayınız. Dönüşü olmayan problemlere yol açabilirsiniz. Yemeklerde kullanılan miktar içinde doktorunuzla görüşünüz. Kendiniz ve bebeğinizin sağlığı için beslenmenize dikkat etmenizi tavsiye ederiz.
  ]]>
  İdrar Yolu İltihabı Maydanoz Suyu https://www.maydanoz.gen.tr/idrar-yolu-iltihabi-maydanoz-suyu.html Wed, 28 Nov 2018 16:11:11 +0000 İdrar Yolu İltihabı Maydanoz Suyu, üst ve alt idrar yolu iltihabı olarak iki kısımda ayrılmaktadır. Eğer alt idrar yolu etkilenirse, basit mesane iltihabı ismi verilir, ancak üst idrar yolu etkilenmiş ise, böbrek iltihabı ismini İdrar Yolu İltihabı Maydanoz Suyu, üst ve alt idrar yolu iltihabı olarak iki kısımda ayrılmaktadır. Eğer alt idrar yolu etkilenirse, basit mesane iltihabı ismi verilir, ancak üst idrar yolu etkilenmiş ise, böbrek iltihabı ismini almaktadır. İdrar yolu iltihaplandığı zaman en yaygın belirtiler arasında sık olarak idrara çıkma, ağrılı idrar yapma, böğür ağrısı ve ateşlenme şeklinde görülebilmektedir. İdrar yollarında meydana gelen iltihaplanma durumu kadınlarda erkeklere oranla daha sık olarak karşılaşılmaktadır. İdrar yolu iltihabının tedavisinde bitkisel kür olarak çoğunlukla farklı türdeki bitkiler ve bitki kürleri faydalı olmaktadır. İdrar yolları iltihabında kullanılan bitkilerin içinde en önemli olanı ise maydanozdur. Özellikle maydanoz pek çok rahatsızlığa iyi geldiği bilinirken, aynı zamanda çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kür olarak maydanoz kullanılmaktadır.

  İdrar Yolu İltihabı Maydanoz Suyuİdrar Yolu İltihabı Maydanoz Suyu Faydaları Nelerdir genellikle maydanoz suyunu pek çok hekim kür olarak hastalara kullanmaları önerilmektedir. Maydanoz C, K ve A vitamini açısından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan yeşil bitkidir ve aynı zamanda da yüksek miktarda kalsiyum içermektedir. Taze maydanoz ile maydanoz suyu çoğunlukla böbrek taşı hastalığının tedavisinde, adet döneminde hanımların yaşadığı sorunlarda, idrar yollarında oluşan iltihaplanma, astım ve ödem gibi pek çok hastalığın tedavisinde kür olarak kullanılmaktadır. Ayrıca maydanoz suyu özellikle idrar yolu iltihap rahatsızlığına iyi geldiği bütün insanlar tarafından anlaşıldığından bu yana devamlı olarak tüketilmektedir. Her insanın vücudu tabi ki aynı olarak üretilmemiştir, bireyden bireye farklılık göstermektedir. Bazı kimseler maydanoz suyu tedavisi ile idrar yolu iltihap rahatsızlığına cevap alırken, bazı kimselerde alternatif ile hastalığına çözüm aramaya başlamıştır. Ayrıca idrar yolu iltihabı için tedavi görüp sonuç alamayan bireylerin maydanoz suyu kürünün iyi geldiği kanıtlanmıştır. Maydanoz suyu idrar yolu iltihabında düzenli şekilde her gün bir bardak tüketilmesi önerilmektedir. Hatta maydanoz suyu enfeksiyonel hastalıkların düşmanı olarak bilinmektedir.

  İdrar Yolları İltihabı Maydanoz Suyu Nasıl Hazırlanır, maydanozun yaprakları küçük olduğu için bir bardak maydanoz suyu hazırlamak gerçekten zor almaktadır. Ayrıca günlük düzenli olarak içilen bir bardak maydanoz suyunun yan etkisi olabileceğini unutmamak gerekir. Maydanoz suyu tek başına kişiye acı bir tat verebilir, bunun için içerisine havuç, kereviz ve salatalık suyu ile beraber kullanılabilir. Bir bardak maydanoz suyu için 8-9 maydanoz sapı yeterli gelir ve hazırlamak için katı meyve sıkacağı kullanılarak hazırlanmalıdır. Ayrıca maydanoz çayı olarak da hazırlanabilir, yine aynı şekilde 8-9 maydanoz sapını sıcak suyun içerisine ilave ederek maydanoz çayını hazırlayabilirsiniz. Maydanoz çayının acılığını bastırmak için bal ve limon suyu kullanabilirsiniz.
  ]]>
  İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi Maydanoz https://www.maydanoz.gen.tr/idrar-yolu-enfeksiyonu-bitkisel-tedavi-maydanoz.html Thu, 29 Nov 2018 04:46:59 +0000 İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi Maydanoz, İdrar yolu enfeksiyonu, bir çok kadının kabusudur. Her yüzde kadında 99' u idrar yolu enfeksiyonuna yakalanır. Hatta bu enfeksiyonla karşı karşıya gelmeyen kadın yoktur. Çok sıkl İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi Maydanoz, İdrar yolu enfeksiyonu, bir çok kadının kabusudur. Her yüzde kadında 99' u idrar yolu enfeksiyonuna yakalanır. Hatta bu enfeksiyonla karşı karşıya gelmeyen kadın yoktur. Çok sıklık karşılaşılan bu enfeksiyona bitkisel çözüm aramak kadınların sağlığı için son derece önemlidir. Çok sık karşılaşılan idrar yolu enfeksiyonundan kurtulmak için en iyi yöntem maydanozdur. Maydanozun iltihabı kurutmada çok büyük bir etkisi olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Maydanozun hem kürünü uygulayarak hemde çiğ şekilde tüketmek iltihabın kurumasına yardımı olacaktır. İdrar yolu enfeksiyona kapılan kişilerin adetleri de bu enfeksiyona bağlı olarak çok şiddetli geçer. Bu nedenle adet başlamadan ve adet boyunca maydanoz tüketmek adetlerinde sancısını azaltacaktır. Maydanozun idrar söktürücü özelliği sayesinde vücuttaki toksinleri idrar yolu ile dışarı atmanızı sağlayacaktır. 

  İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri:
  • İdrarda yanma
  • İdrar yapamama
  • İdrar yolunda enfeksiyona sebep olan bakterilerin oluşturduğu ağrı
  • Sık sık idrara çıkma
  • Mesanede bölgesinde oluşan ağrı idrar yollarında enfeksiyona yol açmaktadır. Bu enfeksiyon ile baş edebilmenin en iyi yolu maydanoz kürüdür. Maydanoz iltihabı kurutması ile bu şikayetlerin de ortadan kalkmasını sağlayacaktır. 
  İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi Maydanozİdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi Maydanoz Kürü:
  • Bir litre su
  • Bir demet maydanoz sapı
  İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi maydanoz, kürünü hazırlamak için öncelikle bir kap alalım ve maydanoz sapı ile suyu koyup kaynatalım. Gün içinde herhangi bir saatte yarım çay bardağı tüketin. maydanoz kürünü uygularken su tüketmek çok önemlidir. Damarların açılmasını sağlayan kürün, su içerek de temizlenmesi gerekir. Bu nedenle günde en az iki buçuk litre su tüketilmesi gerekmektedir. Su içerek vücuttaki bir çok toksinin de atılması sağlanır. Ayrıca maydanoz kürünü uygularken yedikleriniz ve içtikleriniz çok önemlidir. Bunlara dikkat etmeniz gerekir. Kahve, çay ve kola gibi asitli ve kafeinli içecekler maydanoz kürünün etkisini azaltacağından kürü uygularken bu içeceklerden uzak durmanız gerekir. 
  ]]>
  Limon Maydanoz Kürü https://www.maydanoz.gen.tr/limon-maydanoz-kuru.html Thu, 29 Nov 2018 13:31:11 +0000 Limon Maydanoz Kürü, son zamanların en çok uygulanan rejim ürünü olduğu için gazete, internet ve televizyonlarda yer almaktadır. Bir çok yerde maydanozun faydalarını ve zayıflatıcı bir özelliği ile ilgili konuşuldu. Özelli Limon Maydanoz Kürü, son zamanların en çok uygulanan rejim ürünü olduğu için gazete, internet ve televizyonlarda yer almaktadır. Bir çok yerde maydanozun faydalarını ve zayıflatıcı bir özelliği ile ilgili konuşuldu. Özellikle limon ile maydanoz kürü olarak hazırlanması çok etkilidir. Kilolarından şikayet eden ve bir türkü bu kilolardan kurtulamayan kişiler bu iki şifalı bitkinin kürünü hazırlayarak istedikleri kiloya ulaşırlar. Bu tarif bir çok kişi tarafından denenmiş ve başarıya ulaşmıştır. Ayrıca bir çok hastalıkların tedavisinde de bu bitkileri kullanarak kür yapmak mümkündür. Bu iki şifalı bitkinin zayıflamanın yanında bir çok hastalığa şifa oluyor. Özellikle limonlu maydanoz kürü ile zayıflamak mucize bir yöntemdir. Düzenli bir şekilde 15 gün boyunca kullanılmasıyla zayıflamak mümkündür. Maydanozun zayıflatıcı etkisine limonun da katkısı çok büyüktür. Limonlu maydanoz kürüyle vücuttaki fazla suyu atıp yağlar yakılır ve kilo verir. Çok kolay ve zahmetsiz bir şekilde kilo verme yoludur. Bir çok bitki bilimci ve diyetisyenlerin bu kürü tavsiye etmektedir. Bu iki şifa kaynağının tüketimi ise belirli kurallar çerçevesinde yapılmalıdır. Aksi takdirde yararı yerine zararı dokunabilir. 

  Limon maydanoz kürü için gerekli olan malzemeler:
  • 14-15 adet saplarıyla beraber hormonsuz maydanoz
  • 1 adet limon suyu 
  • 1 bardağa yakın su (bir bardaktan biraz az olacak şekilde su koyun üstünü de 1 limon suyu ile tamamlayın.)
  Limon maydanoz kürü yapılışı:

  Maydanozun saplarıyla beraber limonun suyunu ve klorsuz normal suyu koyup blender ile parçalayın. Elde edilen yeşil suyu sabahları yemekten 10-15 dk önce tüketin. Bu kürü 15 gün uygulayın. Sonra 3-4 gün ara verip vücudu dinlendirdikten sonra yeniden 15 günlük bir kür daha yapın. 5-6 ay kadar sonra durumunuza göre küre son verebilir veya daha da zayıflamak isterseniz yine aynı şekilde devam edebilirsiniz. Limon maydanoz kürü iştahınızı keser kılı vermeniz yardımcı olur. 

  Limon Maydanoz KürüLimon maydanoz kürü faydaları:
  • Mantar şikayetleriniz varsa doktorunuzun verdiği ilaçlar ile beraber hazırladığınız bu kürü de beraberinde kullanınız. Mükemmel bir yardımcı tedavi imkanı sağlamış olacaktır. 
  • Maydanoz suyu ince bağırsakların çalışmasını düzenler. 
  • Maydanoz suyu bol miktarda C vitamini içerir.
  •  Vücuttaki ödemi atar şişliği giderir. 
  • Maydanozun yapraklarında bulunan apiol kan damarlarını genişletici ve ateş düşürücü özelliğine sahiptir. 
  • Böbrek ve mesane taşı olanlar bu taşların düşmesinde kür büyük rol oynar.
  • Karaciğer için çok büyük faydaları vardır. Karaciğer yağlanması na karşı faydalıdır. 
  Limon maydanoz kürü kimler tüketmemelidir 
  • Hamileliğin ilk 3 ayında maydanoz tüketirken dikkatli olmalısınız. Özellikle düşük tehlikenin var ise. Hamilelik boyunca maydanozdan uzak durulmalıdır. Bunun sebebi ise maydanozun yapraklarında bulunan apiol maddesi düşük yaptırma özelliği taşır. 
  • Maydanoz kürü tansiyonun düşmesine yardımcı olur. 
  • Kalsiyumun emilmesini engeller. Bu nedenle kalsiyum eksikliği olanlar maydanozun ölçülü tüketmeleri gerek.
  ]]>
  Maydanoz Çayı https://www.maydanoz.gen.tr/maydanoz-cayi.html Fri, 30 Nov 2018 12:18:32 +0000 Maydanoz çayı, Çay dediğimizde aklımıza bir çok çeşit geliyor.Bunlardan bazıları da bitki çayları. Bitki çayları hemen hemen bütün hastalıklara bitkisel ilaç olarak öneriliyor. Bitki çayları dediğimizde aklımıza Maydanoz çayı, Çay dediğimizde aklımıza bir çok çeşit geliyor.Bunlardan bazıları da bitki çayları. Bitki çayları hemen hemen bütün hastalıklara bitkisel ilaç olarak öneriliyor. Bitki çayları dediğimizde aklımıza birçok çay geliyor. Bu çaylardan biri de maydanoz çayı. 

Maydanoz çayının faydaları 
 • Vitamin eksikliğine 
 • Demir eksikliğine
 • Romatizma ağrılarına
 • Diyabet ve kolon kanserine 
 • İdrar söker
 • Adet dönemi ağrıları 
 • Böbrek taşına
 • Sindirime yardımcı olur 
 • Maydanoz folik asit bakımından oldukça zengindir. Bu yüzden kalp damar hastalıklarında etkili korunmaya yardımcı olur.
 • Kalp krizi ve inme riskini düşürür.
 • Tümör gelişimini yavaşlatma
Maydanoz ÇayıMaydanoz çayı için gerekli olan malzemeler 
 • Taze maydanoz (kurutulmuş maydanozda olabilir)
 • Kaynamış su
 • Bal
 • Limon 
İlk öncelikle taze maydanoz olursa daha lezzetli olur. Fakat bu sizin tercihiniz nasıl isterseniz öyle yapın. Ben taze maydanoz ile olan çayın tarifini vereceğim. İlk önce çayımızı yapacağımız kabımızı çıkarıyoruz. Taze yapraklı maydanozlarımızı bıçak ile ince ince doğruyoruz. Taze yapraklı maydanozlarımızı doğradıktan sonra çıkardığımız kabımıza koyuyoruz. Doğradığımız maydanozlarımızı koyduğumuz kabımızın üzerine kaynattığımız suyu ilave ediyoruz. Kabımızın içerisine suyumuzu da ilave ettikten sonra bir kaç dakika yani yaklaşık olarak 4-5 dakika bekliyoruz. Çayımızın demini alması için 4-5 dakika bekledikten sonra çayımızı afiyetle içeceğimiz bardağımıza bir süzgeç yardımı ile süzüyoruz. Maydanoz çayımız böyle acı olacağı için damak zevkimize göre bardağımıza bal ile limon ekleyip karıştırıyoruz ve afiyetle içiyoruz. Afiyet olsun. Sevginizi katarak yapmayı unutmayın.
]]>
Maydanoz Yetiştiriciliği https://www.maydanoz.gen.tr/maydanoz-yetistiriciligi.html Fri, 30 Nov 2018 13:39:31 +0000 Maydanoz yetiştiriciliği, Maydanoz, karaciğeri arındırarak daha sağlıklı çalışmasını sağlamak, hastalıktan kaynaklanan yorgunluğu gidermek, hebatit B virüsünün aktive olmasını önlemek gibi birçok faydaları olan bir bitk Maydanoz yetiştiriciliği, Maydanoz, karaciğeri arındırarak daha sağlıklı çalışmasını sağlamak, hastalıktan kaynaklanan yorgunluğu gidermek, hebatit B virüsünün aktive olmasını önlemek gibi birçok faydaları olan bir bitkidir.Maydanoz otsu bir bitkidir ve uzun seneler kökleri toprak içerisinde kaldığından dolayı çok yıllık  bitki grubundandır. Otsu bitki olduğundan  gövdesi  odunlaşmaz. Ülkemizde maydanoz yetiştiriciliğinde iki çeşit maydanoz  vardır.  Kıvırcık  ve düz  yapraklarıdır.Düz  yapraklı  maydanoz  ülkemizde  daha çok  tercih edildiğinden en çok  yetiştirilir. Kıvırcık yapraklı sert ve tadından  dolayı  tercih edilmez.Maydanoz yetiştiriciliğinde  ilkbahar  ayında  yapılmalıdır. Maydanozda fide yetiştirme süreci  yoktur. Direk  ekilecek  toprağa  tohum olarak ekilir.

Maydanoz yetiştiriciliği olması gereken şartlar,  Alanın  güneşli  toprak olması  gerekmektedir. Gölgede yetiştirilen bitkiden yeterince verim alınamaz. Toprak  ilk etapta çifti  gübresini verin. Toprağı düzleştirin ve maydanoz  tohumlarını  tuz atar gibi serpin. İnce  bir toprak tabakası  ile kapanır. Yağmurlama yöntemi  ile can suyu verilir. Maydanoz çimlenmesi 3-4 hafta kadar sürebilir. Beraberinde biten otları  ayıklamanız  gerekir. Maydanoz topraktan beslenen bir bitkidir. Suya çok fazla ihtiyaç duymaktadır. Sulama yağmurlama yöntemi  ile yapılır.

Maydanoz YetiştiriciliğiMaydanoz yetiştiriciliği hasat zamanı, Hasat öncesinde maydanoz sulanmaz. Maydanoz istenilen boyuta geldiği zaman uygun aletler kullanılarak hasat edilir. Makas benzeri bu aletler ile Maydanoz köke yakın kesilir. Destelenir ve pazarlara götürülüp pazarlanır.Maydanoz hasattan sonra hemen yağmurlama yöntemi ile sulanmalıdır. Bu şekilde hasat edilen bahçe den uzun süre ürün alınabilir. 
]]>
Maydanoz Suyu Kürü https://www.maydanoz.gen.tr/maydanoz-suyu-kuru.html Sat, 01 Dec 2018 10:34:24 +0000 Maydanoz suyu kürü; zayıflamanın yanı sıra bir çok hastalığa şifa olmaktadır. Maydanoz 2000 yılı aşkın süredir hem yiyecek hemde bitkisel ilaç olarak kullanılmaktadır. A, C ve K vitaminleri bakımından oldukça zengin Maydanoz suyu kürü; zayıflamanın yanı sıra bir çok hastalığa şifa olmaktadır. Maydanoz 2000 yılı aşkın süredir hem yiyecek hemde bitkisel ilaç olarak kullanılmaktadır. A, C ve K vitaminleri bakımından oldukça zengindir. İnce bağırsakların sağlıklı ve düzenli çalışmasında, karaciğer yağlanmasında, böbrek ve mesane taşı düşürülmesinde maydanoz suyu kürü uygulanabilir.

Maydanoz suyu kürünü düzenli olarak 15 gün boyunca uygulanmasında zayıflama sağlanabilir. Maydanozun zayıflatıcı etkisinden yararlanmak için bu kür mutlaka limonla birlikte hazırlanmalıdır. Limon zayıflamak için maydanoza katkı sağlar. Bu kür ile vücuttaki yağlar yakılır, fazla su atılır ve kilo verilir. Diyetisyenler ve bir çok bitki bilimci tarafından da tavsiye edilmektedir. Zayıflama, sağlıklı ve genç kalarak daha kaliteli yaşamak isterseniz bu kürü mutlaka uygulayın.

Maydanoz Suyu KürüMaydanoz suyu kürü malzemeler:
 • 15-16 dal saplarıyla birlikte ince yapraklı maydanoz
 • 1 adet limon suyu
 • 1 su bardağını doldurmayacak kadar su

Yapılışı: Maydanozları, limon suyunu ve klorsuz suyu blenderdan geçirin. Hazırlanan bu yeşil su sabahları aç karnına kahvaltıdan 10-15 dakika önce için. Günde 1 bardak bu kürden tüketmek yeterlidir. Bu kürü 15 gün uyguladıktan sonra en az 10 gün ara verilmelidir. Bu kürü 15 günden fazla tüketmek size fayda yerine zarar verebilir.

Maydanozun tansiyon düşürücü özelliğinden dolayı tansiyon rahatsızlığı olanlar kesinlikle kullanmamaları gerekir. Ayrıca hamileliğin ilk üç ayında maydanoz kullanımına dikkat edilmelidir. Eğer düşük tehlikesi var ise gebelik boyunca maydanoz tüketilmemelidir. Bunu sebebi, maydanozun yapraklarında bulunan beta-bisabolene ve apiol maddelerinin düşük yaptırma özelliğinin bulunmasıdır.

Maydanoz suyu en az sekiz tane mantar hastalığına fayda sağlamaktadır. İçerisinde mantar yok edici etkin maddeler bulunmaktadır. Bu maddelerden en önemlileri psoralen, p-cymene ve oxypeucedanin'dir. Doktorun verdiği ilaç tedavisinin yanında, maydanoz suyu mükemmel bir yardımcı tedavi sağlamaktadır.
]]>
Maydanoz Zayıflatırmı https://www.maydanoz.gen.tr/maydanoz-zayiflatirmi.html Sun, 02 Dec 2018 09:39:37 +0000 Maydanoz suyu zayıflatırmı, Maydanozun içeriğindeki yağ yakıcı özelliği ile maydanoz suyu düzenli olarak kullanıldığında vücut yağ oranımızı düşürmemize yardımcı olabilir. Ayrıca maydanoz suyu metabolizmamızı hız Maydanoz suyu zayıflatırmı, Maydanozun içeriğindeki yağ yakıcı özelliği ile maydanoz suyu düzenli olarak kullanıldığında vücut yağ oranımızı düşürmemize yardımcı olabilir. Ayrıca maydanoz suyu metabolizmamızı hızlandırdığından dolayı etkileri kısa sürede görülebilir. İnsan sağlığına yararlı etkilerinin yanında suyunun da sağlıklı kilo vermeye yardımcı oluşuyla bilinen bir bitkidir. Vücudumuza birçok yararı olan bu bitkinin en önemli işlevlerinden birisi zayıflatıcı etkisinin olmasıdır. Vücuttaki ödemi atmada yararı vardır. Bu şekilde zararlı maddeler vücuttan uzaklaştırarak terletir ve idrar söktürür. Sindirim sistemimize yardımcı olarak zayıflamamıza olanak sağlar. Zayıflamak için genelde maydanoz suyu tercih edilir. Bilinen birçok diyet listesinde maydanoz suyuna yer verilir. Fakat maydanoz suyu tek başına yararlı olmayabilir. Zayıflatıcı etkisinden daha fazla yararlanmak için limon suyu ile birlikte ve düzenli egzersizle desteklenmesi yararlı olacaktır. Maydanozun bu özellikleri dışında A, C ve K vitaminleri açısından zengindir. Aynı zamanda yüksek oranda kalsiyum, demir ve potasyum içermesi nedeniyle günlük hayatta sadece yemeklerde değil bazı hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.Fakat bu yararların dışında  bazı durumlarda kullanılması sakıncalı olabilmektedir. Örneğin hamilelerin fazla maydanoz ve maydanoz suyu tüketmeleri istenmemektedir. Çünkü kasılmalara sebep olabileceği için sakıncalıdır. İdrar söktürücü ilaçlar veya başka bir hastalık nedeniyle kullandığınız ilaçlar varsa olası bir yan etkiyle karşılaşma durumunda doktorunuza başvurmalısınız.

Maydanoz ZayıflatırmıMaydanoz suyunun hazırlanması:
Bir tutam maydanozu saplarıyla birlikte ayıklayarak yıkayın. İki su bardağı suyu kaynatarak maydanozları içine atın. Birlikte 2-3 dakika kaynatın. Biraz dinlendirdikten sonra sıcak veya ılık olarak tüketebilirsiniz.

Maydanoz suyunun bazı faydaları:
 • Düzenli olarak kullanımı sonucunda vücut yağ oranımızı düşürmede etkilidir.
 • Vücudun su tutmasını önler.
 • Metabolizmamızı hızlandırır.
 • Vücuttan ödemi uzaklaştırır.
 • Cildi zararlı toksinlerden arındırır.
 • Sindirim sistemini rahatlatır.
 • İdrar söktürücü ve terletici etkisi vardır.
 • Böbrek taşı, idrar yolu rahatsızlıkları, sindirim sorunlarını gidermede etkilidir.
]]>
Maydanoz Kürü https://www.maydanoz.gen.tr/maydanoz-kuru.html Sun, 02 Dec 2018 18:37:30 +0000 Maydanoz kürü, son yılların en çok konuşulan zayıflama ürünü olarak diyet listelerinde yerini almaktadır. Dergi, gazete ve televizyonlarda hemen her gün bu kürün zayıflatma zayıflatıcı özelliği konuşulmakta. Kilo soru Maydanoz kürü, son yılların en çok konuşulan zayıflama ürünü olarak diyet listelerinde yerini almaktadır. Dergi, gazete ve televizyonlarda hemen her gün bu kürün zayıflatma zayıflatıcı özelliği konuşulmakta. Kilo sorunu olanlar, düzenli sporun yanında bu mucize kürü kullanarak hayalini kurdukları kiloya kavuşabilmekteler. Maydanoz kürü birçok insan tarafından denenmiş ve başarılı sonuç alınmıştır.

Yeşil yapraklı, damarlı bir bitkidir. Bu bitkinin sağlığımıza yararları zaten birçoğumuz tarafından bilinmektedir. Bugün maydanoz birçok kişi tarafından sofralarda yer verilen bir bitkidir. Yemeklerin yanında ve salatalarda lezzeti ve kokusu sayesinde sofralarımızı güzelleştirmektedir. Bu mucizevi bitki kürü yapılarak farklı şekillerde de kullanılmaktadır. Ancak maydanoz tek başına zayıflamada etkili değildir. Tek başına sadece vücuttan su atılımı sağlar. Limon suyu ile birlikte kullanıldığında yağ yakıcı ve kilo verdirici özelliğe kavuşmaktadır.

Maydanoz Kürü

Maydanoz Kürü Malzemeleri:

 • 1 demet hormonsuz maydanoz sapları ile birlikte
 • 1 Adet limonun suyu
 • 2 su bardağı su

Maydanoz Kürü’nün Yapılışı: Bir demet maydanoz sapları ile birlikte güzelce yıkanır. Sapları ile birlikte blendere atılır. Limon suyunu ve iki bardak klorsuz suyu ekleyip blenderden geçirilir. Hazırlanan yeşil su sabahları aç karna kahvaltıdan 15 dakika önce içilir. 15 gün uygulanır ve sonra bir hafta ara verilir. Ara bittikten sonra yeniden bir 15 günlük kür daha hazırlanır ve uygulamaya başlanır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, 15 günden fazla kullanılmamasıdır. Kullanılan bu yöntemle yaklaşık olarak bir ayda 4 kilo verilebilmektedir.

Maydanoz kürünü kullanarak kilosunu korumaya çalışan birçok ünlü isim vardır. Son yılların favori zayıflama ürünüdür. Bu şifa kaynağı kür sadece zayıflamak için değil, bunun yanında birçok hastalığın şifası içinde kullanılabilmektedir.

Maydanoz Kürü’nün Faydaları:

 • Yağ yakma özelliği ile kilo vermemize yardımcı olur.
 • Karaciğer yağlanmasına karşı çok faydalıdır.
 • Deri altında oluşan iltihaplanmalara karşı faydalıdır.
 • Cildin gençleşmesinde ve parlak görünümünde faydalıdır.
 • Böbrek ve mesane taşı olanlarda, taşların düşürülmesinde bu kürü kullanabilir.
 • İnce bağırsağın düzenli çalışmasında yardımcı olur.
 • Ödem atma özelliği vardır. Vücuttaki zehirli maddeleri dışarı atar.
 • İyi bir idrar söktürücüdür.
 • İyi bir ter atıcıdır.

Zahmetsiz ve kolay yapılan bu kür yukarıda da bahsettiğimiz gibi birçok diyetisyen tarafından tavsiye edilen bir zayıflama ürünüdür. Ancak bu şifa kaynağının tüketimi kontrollü yapılmalıdır. Aksi takdirde yarar yerine zarar verir hale gelebilir.

Aşırı Tüketiminin Zararları:

Tansiyonu düşük olanların kullanmaması gerekmektedir. Tansiyon düşürücü özelliği olduğu için zararlıdır. Bunun yanında hamilelik dönemlerinde bayanların uzak durmaları gerekmektedir. İçeriğinde bulunan maddeler düşük yapma riskini arttırabilmektedir. Ayrıca kemik erimesi (Osteoporoz) hastası olan kişiler ve kalsiyum eksikliği olanlar bu kürü fazla tüketmemelidir. Vücuttaki kalsiyum emilimini arttırdığı için istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir. Böbrek hastası olanlarında fazla kullanmaması veya doktora danışarak kullanması gerekmektedir. Fazla tüketilmesi böbreği olumsuz etkileyebilir ve hastalığın daha da kötüleşmesine neden olabilir.]]>
Maydanozun Zararları https://www.maydanoz.gen.tr/maydanozun-zararlari.html Mon, 03 Dec 2018 13:35:48 +0000 Maydanoz, doğal ve yardımcı bir ürün olarak bazı hastalıkların tedavisinde ve diyet dönemlerinde uzmanlar tarafından kısa dönemli olarak her yetişkine kullanması için tavsiye edilir. Sofralarda yemeklerin yanında ve salat Maydanoz, doğal ve yardımcı bir ürün olarak bazı hastalıkların tedavisinde ve diyet dönemlerinde uzmanlar tarafından kısa dönemli olarak her yetişkine kullanması için tavsiye edilir. Sofralarda yemeklerin yanında ve salatalarda yemekten zevk aldığımız maydanozlar, hoş kokuları ile hemen hemen her evde bulundurulur. Ancak bazen uzun süreli ve fazla miktarda maydanoz veya maydanoz suyu tüketmek böbrek ve karaciğer sorunlarına yol açabilmektedir.

Maydanoz Tüketilmesinin Zararlı Olabileceği Durumlar:

Maydanozun cilde faydalı olduğu bilinir. Cildi sıkılaştırdığı, siyah noktaları yok ettiği ve sivilceleri kuruttuğu bilinir. Ancak maydanoz tohumu yağı cilde direkt olarak sürüldüğünde ciltte kaşıntı ve döküntü meydana getirebilir.

Yemeklerde tat ve koku verme amaçlı kullandığımız maydanozun bilinen bir zararı yoktur. Fakat yoğun olan yağı ve suyunun gebelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması tavsiye edilmemektedir. Sadece maydanoz değil içeriğinde maydanoz bulunan bazı kapsüllerinde kullanılmaması gerekmektedir. Maydanoz kapsülü, yağı ve suyu gebelik döneminde düşük olasılığını arttırdığı bilinmektedir. Eğer kullanılacaksa doktora danışılarak çok az miktarda kullanılmalıdır.

Maydanozun Zararları

Maydanozun uzmanların tavsiye ettiği dozajda kullanıldığında idrar söktürücü özelliği olduğu bilinir. Fazla miktarda maydanoz veya maydanoz suyu tüketmek, vücudun sodyumu tutmasına ve ödem oluşmasına neden olabilmektedir.

Aynı zamanda sodyumun vücutta tutulması yüksek tansiyonu olan hastalarda olumsuz etkilere yol açabilmektedir.

Maydanoz yağı veya suyu böbreklerin sağlığını korurken, eğer bir böbrek hastalığı mevcut ise, böbreklerin daha da kötüleşmesine neden olabilmektedir.

Maydanozun zayıflamak amacıyla aşırı şekilde tüketilmesi, etkili bir bağırsak çalıştırıcı olması nedeniyle bağırsaklarınızın çalışmasını olumsuz şekilde etkileyebilir.

Maydanozla Etkileşen İlaç Türleri:

Kan sulandırıcı, inceltici ve pıhtılaşmayı önleyici bazı ilaçlar maydanozla etkileşime geçerek, bunun sonucunda ilacın etkisi azalarak kanda pıhtılaşma oluşmasına neden olabilmektedir. Bu tür ilaç kullananlar doktoruna danışmalıdır.

İdrar sökücü ilaç kullananlar içinde durum aynıdır. Vücudun gerekenden fazla su kaybetmesi sonucu kan basıncının düşmesine ve baş dönmesine neden olabilmektedir.

Maydanoz Kullanımı İçin Tavsiye Edilen Dozlar:

Maydanoz kullanımı için herhangi bir rakam vermek mümkün değildir. Çünkü maydanoz tüketimi kişiden kişiye değişiklik gösterdiği gibi, sağlık durumuna göre de değişebilmektedir. Burada unutulmaması gereken en önemli nokta, yararı olduğunu bildiğimiz bir bitkinin gerekenden fazla miktarda ve bilinçsiz olarak tüketilmesi, beraberinde başka sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bazı kaynaklarda günde 6 gram maydanoz tüketilmesinin insan sağlığı açısından yararlı olduğu söylense de bu konuda herhangi bir bilimsel çalışma yoktur. Bu nedenle bu gibi bitki takviyelerine başlanmadan önce doktora başvurmak en akılca yapılmış davranış olacaktır.

]]>
Maydanoz Suyu https://www.maydanoz.gen.tr/maydanoz-suyu.html Tue, 04 Dec 2018 10:17:58 +0000 Maydanoz, A, C ve K vitamini bakımından oldukça zengin bir bitki olup, aynı zamanda yüksek oranda kalsiyum, demir ve potasyum içermektedir. Bu özellikleri ile sadece yemeklerde ve salatalarda kullanılan bir bitki olmayıp, çeşi Maydanoz, A, C ve K vitamini bakımından oldukça zengin bir bitki olup, aynı zamanda yüksek oranda kalsiyum, demir ve potasyum içermektedir. Bu özellikleri ile sadece yemeklerde ve salatalarda kullanılan bir bitki olmayıp, çeşitli hastalıkların tedavisi için tüketile bitkiler arasında da yer almaktadır.

Maydanoz suyu, böbrek taşı, idrar yolu enfeksiyonu, adet dönemi problemleri, sindirim sorunları, ödem, astım ve öksürüğe karşı kullanılır.

Maydanoz Suyunun Hazırlanması:

Maydanozun yaprakları çok küçük olduğu için Maydanoz suyunun hazırlanması çok zordur. O yüzden birkaç farklı sebze kullanmanız daha iyi olacaktır. Üstelik saf maydanoz suyunun tadı acı olmaktadır. Ayrıca bazı yan etkileri de söz konusudur. Hazırlamak istediğiniz maydanoz suyuna havuç, salatalık, kereviz ve domates suyu ekleyerek vitamin ve mineral bakımından zenginleştirilmiş olduğunuz gibi, işinizi de kolaylaştırmış olursunuz.

Maydanoz Suyu

Maydanoz Suyunun Besin Değeri:

100 gr. Taze maydanozun içerdiği besin değerleri

 • 34 Kalori
 • 7,7 mg Demir
 • 760 mg Potasyum
 • 200 mg Kalsiyum
 • 4040 mcg A vitamini kaynağı Betakaroten
 • 10 mg Folik Asit
 • 190 mg C vitamini

Maydanoz Suyunun faydaları:

İdrar Söktürücü: Maydanoz suyu çok etkili bir idrar söktürücüdür. Bu özelliği, safra ve böbrek taşlarının vücuttan kolayca atılmasını sağlamaktadır. Fakat böbrek veya safra taşınız varsa maydanoz suyu kullanmadan önce doktorunuza mutlaka başvurunuz.

Öksürük ve Sinüzit: Maydanoz suyu, alerji veya hastalık nedeniyle artan mukusun vücuttan daha hızlı atılmasına yardımcı olmaktadır. Bunun yanında öksürüğün arttığı ve sinüslerin tıkandığı zamanlarda maydanoz suyu veya çayı faydalı olmaktadır.

Cilt Bakımı: Ciltte kırışıkların giderilmesinde ve sivilcelerin kurutulmasında faydalıdır. Cildin ihtiyaç duyduğu C vitamini sayesinde kırışıklıkların gecikmesini sağlamaktadır.

Böbrek Sağlığı: Yukarıda da belirttiğimiz gibi, maydanoz suyunun böbrek taşlarının atılmasında faydası vardır. Bunun yanında böbrek fonksiyonlarının gelişmesinde de faydalıdır.

Kilo Verme: Bilinen birçok diyet listelerinde maydanoz suyunu veya maydanoz suyunu görebilmekteyiz. Bunun başlıca nedeni maydanozun sadece yak yakmaya, kilo vermeye değil, vücutta bulunan fazla suyun atılmasına yardımcı olmasıdır.

Kalp Sağlığı: Maydanoz, İçeriğinde bulundurduğu folik asit sayesinde, damarlarda yüksek oranda bulunan ve tahrik eden “homosistein” adlı molekülün atılmasına yardımcı olmaktadır.

Göz Sağlığı:  Maydanoz, göz sağlığı için oldukça önemli olan A vitamini bakımından zengindir.

Gaz Sorunu: Yemeklerden sonra yaşanan gaz sorununda maydanoz suyu veya maydanoz çayının faydası büyüktür.

Kanserden Korunma: Maydanozun en önemli özelliklerinden biride, kolon, meme ve cilt kanserlerinden korunmak için önerilen bitkiler arasında yer almasıdır. Bu konuda insanlar için herhangi bir çalışma yoktur. Fakat hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda kanser hücrelerinin çoğalmasını önlediği tespit edilmiştir.

Uyarı ve Önlemler:

Maydanoz suyu faydalı bir besin maddesidir. Ancak bazı durumlarda tüketilmesi veya fazla tüketilmesi istenmeyen sonuçlara neden olabilmektedir. Örneğin hamilelerin maydanoz suyu veya maydanozun kendisini tüketmeleri istenilmemektedir. Kasılmalara neden olabileceği için sakıncalıdır. İdrar söktürücü ilaçları veya başka bir hastalığınız nedeniyle ilaç kullanıyorsanız olası yan etkileri nedeniyle mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

]]>
Maydanoz Limon Kürü https://www.maydanoz.gen.tr/maydanoz-limon-kuru.html Tue, 04 Dec 2018 20:14:10 +0000 Maydanoz limon kürü 15 günlük sürelerle uygulanmalıdır. Maydanoz ve limon sindirimi kolaylaştırarak, besinlerdeki vitaminlerin enerjiye dönüşmesine yardımcı oluyor. Vücutta bulunan dokuların sağlığını korumaya Maydanoz limon kürü 15 günlük sürelerle uygulanmalıdır. Maydanoz ve limon sindirimi kolaylaştırarak, besinlerdeki vitaminlerin enerjiye dönüşmesine yardımcı oluyor. Vücutta bulunan dokuların sağlığını korumaya yardımcı oluyor. A ve C vitamini deposu olan bu gıdalar, vücudun vitamin ihtiyacını sağlamaktadır. Vücudunuzu toksinlerden arındıracak olan kür sayesinde, bir çok hastalığa karşı korunma sağlayacaksınız. Ayrıca kilo vermenizde yardımcı olacaktır. Karaciğer dostu olan maydanoz, zararlı olan kimyasal maddeleri etkisiz hale getirir. Karaciğeri arındırdığından, sağlıklı çalışan bir karaciğere sahip olursunuz.

Maydanoz limon kürünün faydaları nedir

 • Karaciğer yağlanmasında faydalı olur.
 • Yağ yakma özelliğiyle kilo vermekte etkili olacaktır.
 • Cilt altında iltihaplanma varsa, bunların tedavisine yardımcı olur.
 • Cildin parlak ve pürüzsüz görünmesine katkı sağlar. Cildin karaciğerin aynası olduğunu unutmayın.
 • Hepatit B ve C hastalarında, kullanılan ilaçların meydana getirdiği olumsuz etkileri yok edecek bir destekleyici olacaktır.

Maydanoz Limon KürüMaydanoz kürü nasıl hazırlanır

 • 15-16 sap doğal ortamlarda yetişmiş maydanoz
 • 1 limon suyu
 • Yarım su bardağı klorsuz su 

Kürü hazırlamak için, maydanozları saplarıyla beraber, limon suyunu ve suyu blenderden geçirmeniz gerekir. Buradan elde edeceğiniz karışımı sabahları kahvaltıdan 15 dakika önce, aç karnına 15 gün süreyle içmelisiniz. 15 günün sonunda 5-6 gün ara vermeniz gerekir. Daha sonra yeniden 15 günlük bir kür daha uygulayabilirsiniz. 

Maydanoz limon kürü uygulamasında dikkat edilmesi gerekenler nedir

 • Maydanozun iri yapraklı, iri saplı olanlarından kullanmayın. Bunu sadece kürde değil, yemeklerinizde de kullanmayı tercih etmeyin.
 • Boyları 20 cm geçmeyen, bol yapraklı, yeşil ve taze olan maydanozları tercih edin.
 • Bu kürü yılda üç kez uygulayabilirsiniz.
 • 15 günlük uygulamadan sonra mutlaka ara veriniz.
 • Hamileliklerin ilk üç ayında kullanılmamalıdır.
]]>
Maydanoz Suyu Zayıflatırmı https://www.maydanoz.gen.tr/maydanoz-suyu-zayiflatirmi.html Tue, 04 Dec 2018 21:19:29 +0000 Maydanoz suyu zayıflatırmı, maydanoz suyu düzenli olarak kullanıldığında vücutta bulunan yağlar yakılarak zayıflama sağlayabilir. Bu zayıflamanın geçici olduğunu belirtelim. Maydanoz suyu metabolizmayı hızlandı Maydanoz suyu zayıflatırmı, maydanoz suyu düzenli olarak kullanıldığında vücutta bulunan yağlar yakılarak zayıflama sağlayabilir. Bu zayıflamanın geçici olduğunu belirtelim. Maydanoz suyu metabolizmayı hızlandırdığından, etkileri hemen görülmeye başlar. Zayıflama vücuttan su atımıyla sağlandığından, siz de zayıfladığınızı düşünebilirsiniz. Gerçek faydasını görmek isterseniz, devamlı olarak kullanmalısınız. Gerçekten zayıflamaya ancak bir hafta sonra başlayabilirsiniz. Fakat 15 günden sonra ara vererek kullanmanız gerekmektedir.

Maydanoz suyunun faydaları nelerdir

 • Düzenli olarak kullanılırsa vücuttaki yağları yakmaya yardımcı olur.
 • Cildi zararlı toksinlerinden arındırdığından, parlak ve pürüzsüz bir görünüm sağlar.
 • Kronik prostat hastalarına iyi gelir.
 • Karaciğer dostu olduğu için, karaciğeri zararlı toksinlerden arındırarak, sağlıklı olmaya faydalı olur.
 • Karaciğer yağlanmalarının önüne geçer.
 • Afrodizyak etkisi bulunmaktadır.
 • Demir eksikliği yaşayanlar için tavsiye edilir.
 • Soğuk algınlığı hastalıklarına iyi gelir.
 • Adet ağrılarını dindirmekte ve adet kanamalarını düzenlemekte etkilidir.
 • Kanda bulunan oksijen miktarını yükselttiğinden, böbreklerin, karaciğerin ve idrar yollarının temizlenmesine yardımcı olur.

Maydanoz Suyu ZayıflatırmıMaydanoz suyu nasıl hazırlanmalıdır

Suyu hazırlamak için, yarım demet maydanozu saplarıyla birlikte ayıklayarak yıkayın. Bunun için taze ve sararmamış olan küçük yapraklı maydanozları tercih edin. İki su bardağı suyu kaynatarak, maydanozları içine atın. Karışımın 2-3 dakika kadar kaynamasına izin vererek, ocağın altını kapatın. Karışımı 10 dakika dinlendirdikten sonra, sıcak veya ılık olarak tüketebilirsiniz. Bunu dilerseniz kaynatmadan, mutfak robotundan geçirerek te yapabilirsiniz. Günde bir bardak içmeniz yeterli olacaktır. 15 gün süreyle içtikten sonra, 1 hafta -10 gün kadar ara vermelisiniz. Bunu yılda üç kez tekrarlayabilirsiniz. Hamile olan bayanların ilk üç aylık dönemde bunu içmemelerini öneririz. Aynı şekilde böbrek iltihabı olan hastalar için de, maydanoz suyu tavsiye edilmemektedir.

]]>
Maydanoz Nasıl Ekilir https://www.maydanoz.gen.tr/maydanoz-nasil-ekilir.html Wed, 05 Dec 2018 14:20:30 +0000 Maydanoz nasıl ekilir, maydanoz için fide yetiştirme yapılmamaktadır. Tohumları direkt olarak toprağa ekilmektedir. Çok yıllık bir bitki olduğundan, kökü uzun yıllar toprak altında kalabilir. Otsu bitkilerden olduğ Maydanoz nasıl ekilir, maydanoz için fide yetiştirme yapılmamaktadır. Tohumları direkt olarak toprağa ekilmektedir. Çok yıllık bir bitki olduğundan, kökü uzun yıllar toprak altında kalabilir. Otsu bitkilerden olduğundan, gövdesi odunlaşma yapmaz. Ekim için düz yapraklı türlerinden tercih etmelisiniz.

Kıvırcık yapraklı olanların tadı pek beğenilmez, aynı zamanda yaprakları da daha kalın olur. Ekim için ilkbahar aylarını beklemelisiniz. Bu bitki ılıman iklime ve yüksek rutubete sahip olan bölgeleri daha fazla sever. Böyle özelliklere sahip olan yerlerde yıl boyunca yetiştirilebilir. Soğuk yerlerde şartlara göre ilkbahar ve sonbahar arasında yetiştirilebilir.  Toprak açısından fazla seçici olmadığından, besin maddeleri zengin olan topraklarda yetiştirilebilir. Yine de derin bünyeye sahip topraklarda iyi sonuçlar verir. PH değerleri 5,5 ve 8,0 arasında olan topraklar en uygun özelliklere sahiptir. Yaz aylarının kurak olduğu bölgelerde yetiştirme tavalarında, yağışlı ve rutubetli bölgelerde tarlada şeritler halinde ekilir. Ekim yapacağınız tarlanın otlardan temizlenmiş olması gerekir. Yabancı otların olması üretimi düşüren etkenlerden biridir.

Maydanoz Nasıl Ekilir

Maydanoz nasıl ekilir

 • Toprağın yabani otlardan arındırılarak, ekimden en az bir ay önce çiftlik gübresi ile gübrelenmesi ve derince sürülmesi gerekir.
 • İlkbahar geldiğinde toprağı ekim için hazırlamaya başlamalısınız.
 • Tava biçiminde üretim yapılacaksa, tarlanın seviyesinden 10-15 cm aşağıda kalacak biçimde, 100-120 cm genişlikte ve istediğiniz uzunlukta hazırlık yapmalısınız. Tarlada üretim yapılacaksa bu hazırlığa gerek yoktur.
 • Tarladaki toprağı düz bir konuma getirerek sulamalısınız.
 • Tohumları toprağa açtığınız şeritlere tuz serper gibi atın.
 • Tohumların üstüne ince bir tabaka toprak atın.
 • Yeniden toprağı hafifçe sulayın.
 • Çimlenme dönemi uzun sürdüğünden, tohumların atılmasından sonra 3-4 hafta beklemeniz gerekmektedir. Çimlenmenin düzgün olabilmesi için, bu dönemde sulamaya önem vermeniz gerekir. Bu dönemde sulamayı yağmurlama şeklinde yapmalısınız. Bitki biraz büyüyüp, 2-3 yapraklı olduğunda salma sulama yapabilirsiniz. Maydanoz suya karşı hassas olduğundan, suyu fazla göllendirmemeniz gerekir. Suyu uzun süre bitkinin üzerinde tutmanız onları sarartarak, ölmelerine neden olur.  
 • Tohumlar çimlendikten sonra büyüme döneminde, maydanozlarla birlikte büyüyen yabani otları temizlemelisiniz. Bu şekilde maydanozların topraktan daha fazla besin almasını sağlayarak, büyümelerine yardımcı olursunuz. 
]]>
Tansiyon ilaçları ve Maydanoz https://www.maydanoz.gen.tr/tansiyon-ilaclari-ve-maydanoz.html Thu, 06 Dec 2018 09:53:22 +0000 Tansiyon İlaçları İle Birlikte Olunca DikkatMaydanozun iyiliğine, güzelliğine diyecek yok. Fakat tansiyon ilacı kullananların kür olarak yani yoğun miktarda kullanmaya gelince dikkat etmesi lâzım :
Maydanozun iyiliğine, güzelliğine diyecek yok. Fakat tansiyon ilacı kullananların kür olarak yani yoğun miktarda kullanmaya gelince dikkat etmesi lâzım :

Şöyle ki : 

Farklı zamanlarda annem meşhur "maydanoz-limon" kürünü uyguladı. (Bir yıl arayla). Her iki denemede de farkettim ki her zamanki şekilde ve dozajda tansiyon ilacı alıp, tansiyonu gayet iyi giderken sadece bu kür zamanlarında fazlasıyla tansiyonu fırlıyor.. Kullandığı ilaç "ACE inhibitörü" sınıfından ve beraberinde potasyum tableti/takviyesi yapılmaması önemle bildirilmiş.. Biz buna zaten dikkat ediyorduk ama maydanozun da yüksek miktarda potasyum içerdiğini öğrenince ilaçla çakıştığını düşünmeye başladım.. Tesadüf olamaz çünkü..

Tabii normalde potasyum veya maydanoz kötü değil, tersine çok iyi..Yanlış anlam çıkmasın.. Fakat fazladan potasyumun olumsuz olacağı ilaç prospektüsünde uyarılar kısmında belirtildiği için, bu tür tansiyon ilaçları ile beraber "kür" olarak uygulanması ters sonuçlara yolaçabilir.. Kaş yapayım derken göz çıkarmamak için diğer insanları uyarmak istedim..
]]>
Maydanoz Kaç Kalori https://www.maydanoz.gen.tr/maydanoz-kac-kalori.html Fri, 07 Dec 2018 04:08:48 +0000 Maydanozda kaç kalori var sorusu için kalori cetveline baktığımızda, maydanoz kalori değerinin 44 olduğunu görüyoruz.Maydanozda kaç kalori var sorusunun yanıtı dışında, 03.6 gram protein, 0.6 gram yağ, 08.5 gram karbonhidrat Maydanozda kaç kalori var sorusunun yanıtı dışında, 03.6 gram protein, 0.6 gram yağ, 08.5 gram karbonhidratın da maydanozun içeriğinde bulunduğunu belirtmemiz gerekmektedir.
Maydanoz Kaç Kalori]]>
Maydanoz Besin Değerleri https://www.maydanoz.gen.tr/maydanoz-besin-degerleri.html Fri, 07 Dec 2018 04:28:59 +0000 100 gr. taze maydanozun içerdiği önemli besin değerleri şunlardır: 34 kalori; 7,7 mgr. demir; 760 mgr. potasyum; 200 mg. kalsiyum. 4.040 mcgr. A vitamini kaynağı betakaroten: 10 mgr. folik asit ve 190 mgr. C vitamini. 100 gr. taze maydanozun içerdiği önemli besin değerleri şunlardır: 34 kalori; 7,7 mgr. demir; 760 mgr. potasyum; 200 mg. kalsiyum. 4.040 mcgr. A vitamini kaynağı betakaroten: 10 mgr. folik asit ve 190 mgr. C vitamini.
Maydanoz Besin Değerleri ]]>
Maydanozun Yetiştirilmesi https://www.maydanoz.gen.tr/maydanozun-yetistirilmesi.html Fri, 07 Dec 2018 23:04:37 +0000 İklim isteği: Aslında Akdeniz havzasının bitkisi olan maydanoz, dünyada ılıman iklimli bütün bölgelerde yetiştirilmektedir. Maydanoz bitkisi, güneşli ve özellikle yarı gölge yerleri çok sever. Balkonlarda kutu biçimindeki İklim isteği: Aslında Akdeniz havzasının bitkisi olan maydanoz, dünyada ılıman iklimli bütün bölgelerde yetiştirilmektedir. Maydanoz bitkisi, güneşli ve özellikle yarı gölge yerleri çok sever. Balkonlarda kutu biçimindeki saksılarda bile yetiştirilebilir.

Sulama: Maydanoz, suyu çok seven bir bitkidir. Toprağı sürekli olarak nemli tutulursa bitki çok iyi gelişir, yaprakları iri ve canlı olur. Sulama yetersiz kalırsa bitki bodurlaşır, yaprakları ufalır ve sararır.

Maydanozun Yetiştirilmesi

Gübreleme: Maydanoz bitkisine yılda bir -iki kez iyi yanmış çiftlik gübresi verilmesi ya da kompoze fenni gübre serpilmesi yararlı olur.

Hasat (Derim): Maydanoz bitkisinin yaprakları, tohumlarının ekiminden iki ay kadar sonra, irileştikçe saplarıyla birlikte koparılarak hasat edilir. Ancak her seferinde bitkinin üzerinde birkaç yaprak bırakılarak bitkinin canlılığı ve sürekliliği sağlanır. Maydanozun ikinci yılında uzayan çiçek sapları koparılıp atılırken aynı yerde, yeni bitkilerin üremesi için birkaç çiçek şemsiyesi bırakılıp ongunlaşmasına olanak tanınır.]]>
Maydanoz Üretimi https://www.maydanoz.gen.tr/maydanoz-uretimi.html Sat, 08 Dec 2018 06:19:25 +0000 Maydanoz bitkisi tohumlarıyla çoğaltılır. Bu tohumların taze olmaları gerekir. Bahçemizde derince kazılan ve düzeltilen yerlerine bu tohumlar, ilkbaharda havalar ısındığında, günün öğle saatlerinde serpilerek ve üzerler Maydanoz bitkisi tohumlarıyla çoğaltılır. Bu tohumların taze olmaları gerekir. Bahçemizde derince kazılan ve düzeltilen yerlerine bu tohumlar, ilkbaharda havalar ısındığında, günün öğle saatlerinde serpilerek ve üzerleri ince toprakla örtülerek ya da daha iyisi 15-20 cm. aralıklarla birkaç tohum bir arada olmak üzere, 1-1,5 cm. derinliğe elle dikilir.

Maydanoz Üretimi Tohumların çabuk çimlenmesi için bir gün önce, geceden suya yatırılması yararlı olur. Toprağa ekilmiş tohumların açgözlü karıncalar tarafından devşirilmemesi için süzgeçle sıkça sulanmaları ve çimlenme başlayıncaya dek toprağın ıslak kalması da doğru olur.]]>
Maydanoz Diyeti https://www.maydanoz.gen.tr/maydanoz-diyeti.html Sat, 08 Dec 2018 13:16:23 +0000 Maydanoz Diyetinden, aşırı kilolarınızdan kurtulmak için faydalanabilirsiniz. Bunun için sizlere sunacağımız maydanoz kürlerini gönül ferahlığıyla hazırlayarak kullanabilirsiniz. Maydanozsuyu kürü sizl Maydanoz Diyetinden, aşırı kilolarınızdan kurtulmak için faydalanabilirsiniz. Bunun için sizlere sunacağımız maydanoz kürlerini gönül ferahlığıyla hazırlayarak kullanabilirsiniz.

Maydanozsuyu kürü sizler için doğal bölgesel zayıflama yöntemlerinden sadece bir tanesidir. Maydanozsuyu kürü, karın ve göbek kısımlarında biriken yağların yakılmasına yardımcı olarak belirtilen bölgelerde önemli derecede incelme sağlar.

Maydanozun en önemli sırrı bünyesinde saklı olan yağ yakıcı özelliği sayesinde bölgesel incelmeyi sağlayacak nitelikte olmasıdır. Maydanozsuyu kürleri sağlıklı kilo vermek isteyenler için oldukça ideal bir yöntem olmakla birlikte, yürüyüş ve egzersiz ile desteklendiğinde daha olumlu cevaplar almanızı sağlayacaktır.

Maydanoz diyetinde ilk akla gelen önemli soru maydanoz kürlerinin hazırlanma şeklidir. Sizi rahatsız eden fazla kilolarınızdan bir an önce kurtulmak istiyorsanız veya bölgesel incelmeye ihtiyaç duyuyorsanız doğal yöntemlerle hazırlayacağınız maydanoz kürleri ile istediğinize kavuşabilirsiniz.

Maydanoz Diyeti

Maydanoz Kürünün Hazırlanışı:

Bir demet taze maydanozu bol suda iyice yıkadıktan sonra incecik doğrayın ve üzerine 4 su bardağı su ekleyerek kaynamaya bırakın. Su kaynadıktan sora kısık ateşte 15-20 dakika kadar daha kaynatarak ocaktan alın ve üzerini kapatıp demlenerek hafif ılımasını bekleyin.  Bu ölçülerde hazırlanan maydanoz kürünü gün içerisinde tüketip ertesi gün aynı şekilde devam ederek her gün kullanmalısınız.

Maydanoz diyeti için bir başka kür; Bir bağ maydanozdan 15-20 dal saplarıyla beraber alarak mutfak robotunuza atın ve üzerine 1 su bardağı su ekleyerek iyice robottan geçirin. Elde edilen bu karışımı sabahları için. Bu küre 15 gün devam ederek gözle görülür bölgesel bir incelme sağlayarak hoş ve kalıcı bir fiziğe kavuşmuş olacaksınız.

]]>
Maydanozun Faydaları https://www.maydanoz.gen.tr/maydanozun-faydalari.html Sun, 09 Dec 2018 03:10:54 +0000 Maydanoz A, C, E ve K vitaminleri ile demir, potasyum, magnezyum, kalsiyum, kükürt ve fosfor mineralleri açısından oldukça zengin bir bitkidir. Bilim adamları maydanozun faydalarını araştırmış ve insan vücudunda birçok hast Maydanoz A, C, E ve K vitaminleri ile demir, potasyum, magnezyum, kalsiyum, kükürt ve fosfor mineralleri açısından oldukça zengin bir bitkidir. Bilim adamları maydanozun faydalarını araştırmış ve insan vücudunda birçok hastalığın önleyici ve tedavi edici özelliği olduğunu ispatlamışlardır.

Uzmanlar aynı zaman da maydanozun her sofrada olmasını ve yenmesinin kişinin sağlığı açısından çok faydalı olduğunu söylemektedirler. Günde 7-8 adet maydanoz yemek günlük ihtiyacımız olan C vitamini ihtiyacını karşılamaktadır. 

Maydanozun Faydaları
Maydanozun faydaları aşağıdaki gibidir :
 • Maydanoz bağırsakları çalıştırdığı için sindirimi kolaylaştırır, kabızlığı önler.
 • İdrar söktürücü ve terletici özelliği olduğundan dolayı vücuttaki kirli kanı temizler ve dışarı atar.
 • Bağırsakları çalıştırdığı için mide ve bağırsak gazlarını söküp, vücuttan atar.
 • İdrar söktürücü özelliğinden dolayı böbrek taşlarının düşmesinde yardımcı olur.
 • Bağırsak ve vücutta bulunan kurtları temizler.
 • Mide asit salgısını arttırdığı için iştah açıcı özelliği vardır.
 • Anti bakteriyel etkisinden dolayı ateş düşürücü özelliği vardır.
 • İçinde bulunan magnezyum ve kalsiyum elementleri olduğundan dolayı diş etlerini güçlendirir ve kemik gelişimin de etkin rol oynar.
 • Kalp ve damar hastalıkları ile kanser oluşumuna karşı önleyici etkisi vardır.
 • Karaciğer, romatizma ve egzama hastalıklara karşı önleyici etkisi vardır.
 • Kadınların adet dönemlerinin düzenlenmesinde etkin rol oynar.
 • A ve C vitaminleri içerdiğinden dolayı cilde canlılık verir ve cilt lekelerinin oluşumunu engeller.
 • E ve K vitaminlerini içerdiğinden dolayı saçı canlı gösterir ve kepek oluşumunu engeller.
 • Adrenalin salgısı saldığı için cinsel gücü ve isteği artırır.
 • Kansızlık sorunu olan kişiler ve çocuklar günde 7-8 adet maydanoz yiyerek kansızlığı önleyebilirler.
 • Uyku sorunu olan kişiler yatmadan önce bir tutam maydanoz yediklerinde uykuyu düzenleyici etkisi vardır.
 • Bulantı, kusma ve nefes darlığında kişiyi rahatlatıcı özelliği vardır.
 • Ağız kokusu olan kişiler her gün yemekten sonra maydanoz yedikleri taktir de ağız kokusunu önler ve ferahlatıcı özelliğe sahiptir.
]]>
Maydanoz https://www.maydanoz.gen.tr/maydanoz.html Sun, 09 Dec 2018 15:59:02 +0000 Maydonoz, Maydonozgiller Familyasından olup,  koyu yeşil renkte, üst yüzü parlak ve düz 3 parçalı ve her parça 3 dilimli şekildedir. ülkemizde yoğun biçimde üretilen ve tüketilen bir bitki türüdür. Türkiye'de yeti  koyu yeşil renkte, üst yüzü parlak ve düz 3 parçalı ve her parça 3 dilimli şekildedir. ülkemizde yoğun biçimde üretilen ve tüketilen bir bitki türüdür. Türkiye'de yetiştiği yerler : Bütün yurtta, bahçelerde yetiştirilir. Üretimi bakımından sorunsuzdur ve ülkemizde yeteri miktarda üretilebilmektedir.

Etken Maddesi : Drog yaprakta uçucu yağ oranı % 0.1 - 0.7 arasında değişir. Meyvede uçucu yağ oranı ise % 3-6 arasında varyasyon gösterir.

Ağustos-eylül ayları arasında, beyaz renkli çiçekler açan, kazık köklü, 30-100 cm boylarında, iki yıllık otsu bir bitki. İlk yıl bir yaprak rozeti, ikinci yıl ise bir gövde meydana getirir. Rutubetli ve sulak toprakları sever. Gövdeleri dik, tüysüz, köşeli, içi boş ve çok dallı, yaprakları saplı, parçalı ve koyu yeşil renklidir. Çiçekler şemsiye şeklinde toplanmıştır. Yaprakları tüysüz, yeşilimsi, esmer renkli, armut şeklinde ve özel kokuludur.

Tohum ile yetiştirilir. Yetiştirilmesine sonbahar veya kış sonunda başlanır. Serpme veya çizgi usulü ile metrekareye 2-5 gr tohum atılır. Çimlenmesi zor olduğundan, tohumun bir gün su içinde bırakılıp şişirilmesi iyi olur. Kumla karıştırılıp ekilir. Sık sık sulama ve ot alma yapılmalıdır. Mahsülü toplarken iyice dipten biçmemelidir.

Maydanoz

Maydonoz, halk arasında mide bulantısını giderici, böbrek taşlarını düşürücü, kansızlıkta, halsizlikte, bağırsakların çalışmasında, diş etleri kanamasının önlenmesinde, yaraların kapanmasında, romatizmada yararlı olarak bilinir.

Kullanıldığı yerler: Kökü ve yaprakları kullanılır. Yapraklarda uçucu yağ ve glikozit, köklerinde ise uçucu yağ, şeker, müsilaj ve glikozit vardır. Yapraklar vitamin (A,C,K) bakımından zengindir. Yapraklar idrar söktürücü, midevi ve tansiyon yükseltici olarak kullanılır. Kök de aynı özelliklere sahiptir. Yaprakları yemeklere lezzet verici olarak da kullanılır. Taze yapraklar, papağan ve diğer kuşlar için tehlikelidir.

Maydonoz Kurutma : Maydonozun kurutulması çok önemlidir. En iyisi suni koşullarda 40 oC'de kurutmaktır. Kökler ise 80 oC'de kurutulmalıdır. Eğer düşük sıcaklıkta kurutulur ise kurutma çok uzun süreceği gibi, köklerin sadece dış kısmı kurur, iç kısmı rutubetli kalır. Bu durumda kolayca çürüyebilir. 
Özellikle yaprak maydanoz hasat edildikten sonra içerdiği su ve uçucu yağ oranında büyük değişme olmaktadır. Su oranı biçimden itibaren azalmasına karşın uçucu yağ oranı önce artmakta ilk iki gün sonra yeniden azalmaktadır. 

Eğer maydanozdan uçucu yağ elde edilmesi şeklinde yararlanılacak ve taze bitkinin destilasyonu düşünülüyor ise, bu takdirde önce bir soldurmanın yapılması hem su oranının düşmesi hem de uçucu yağ oranının yükselmesi yönünden yararlıdır.

Maydonoz C vitamini ve güçlendirici etkinlik yönünden çok zengin bir bitkidir. İştah açar, ter çıkartır, ateş düşürür. Kadınların düzensiz adet görmelerini yoluna sokar ve organizmayı zehirlerden arındırır. Bu yüzden maydanoz karaciğer hastalıklarına, sarılığa, egzamalara, selülite, romatizmaya, gut hastalığına ve idrar yolları taşlarına karşı tavsiye edilir.

]]>