Hamilelikte Maydanoz Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hamilelikte Maydanoz Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte maydanoz, Maydanozun sağlık açısından birçok faydası olmasına rağmen, hamilelikte maydanoz tüketimi rahmi uyarması, kasılmalara ve birçok yan etkiden dolayı kontrollü olarak tüketilmesi gerekmektedir. Anne adaylarının gebelik döneminde beslenmelerine özen göstermesi gerekmektedir. Risk oluşturacak yiyeceklerden olabildiğince uzak durmaları gerekmektedir.

Hamilelikte Maydanoz Yenir Mi? Sorusuna ilişkin olarak en çok sorulan ve ön plana çıkan detayları sizlerle paylaşmaya çalıştık. Anne adayları gebelik süresi içerisinde beslenme düzenine ve sağlıklarına oldukça dikkat etmeleri gerekmektedir. Bunun önüne geçebilmek amacıyla muhakkak Uzman bir diyetisyenden ya da Uzman bir doktordan yardım almanız gerekmektedir. Bunu sağlamanız sizlerin ve bebeğinizin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Ayrıca sizlerin de hamilelikte maydanoz tüketime ilişkin olarak bir sorunuz veya düşünceniz varsa bunu yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Hamilelikte maydanoz tüketimi henüz olarak kesin bilimsel olarak kanıtlanamamasıyla birlikte risk alınmaması gereken bir durumdur. Bahsedilen maydanoz tüketimi yemeklerde ve salatalarda kullanılan maydanoz miktarı değildir. Maydanoz da bulunan luteolin içeren sağlığa faydalı bir antioksidandır. Hamilelik sırasında çok az bir miktarda tüketmek bağışıklığı güçlendirir. Maydanozda bulunan C ve A vitamini de antioksidan özelliklerine katkıda bulunmaktadır. Bebeğiniz için gerekli vitaminleri almanızı sağlayacaktır. İçeriğindeki demir ile gebelik anemisini önlemektedir. Hamilelikte maydanoz tüketimi ile ilgili araştırmalar henüz devam etmektedir. Lakin dozla ilgili henüz kesin bir bilgi mevcut değildir. Bu yüzden kesin bilgi için doktora danışmak gerekmektedir. Maydanoz yaprakları uçucu yağlar içerir. Bu uçucu yağlar kişi hamile değilken bir sorun teşkil etmese bile bu etmeyeceği anlamına gelmez.


Hamilelikte maydanoz tüketmenin riskleri nelerdir?

  • Düşük riski, Hamilelikte maydanoz aşırı tüketilmemesi gereken gıdalar arasındadır. Maydanoz içerisinde de bulunan uçucu yağlar, düşük ve kürtajı kolaylaştırmak için uyarıcı olarak kullanılan apiol ve myristicin içerir. Bilenleri de prematüre doğuma neden olabilir. İlk 3 ayda maydanoz kesinlikle tüketilmemelidir. Çünkü düşük olasılığı olabilir. Hamileliğin devamında ise dikkatli tüketmek mümkünse yememek gerekir. Maydanozun içerisinde bulunan düşürücü madde apiol beta bisabolone maddeleri bulunur. Özellikle apiol abortif yani çocuk düşürücü etkisi olan maddeler bulunmaktadır. Maydanoz içerisinde bulunan bu maddelerin damar genişletici özelliği olduğunu düşünülecek olursa, Hamilelikte Maydanoz tüketimini en aza indirmek gerekir. Maydanozdan ve faydalarından yararlanmayı hamilelikten sonraya bırakmak gerekir.
  • Bebeğe zararı, Maydanozda bulunan myristicin plasentaya ulaşarak bebeğe ulaşabilir ve bebeğin kalp atışlarında değişikliğe neden olabilir. Kalp atışlarını hızlandıran bu madde baş dönmesi ve denge kaybı gibi belirtiler gösterebilir.
  • Alerji, Nadiren de olsa kişide maydanoz alerjiye neden olmaktadır.
  • Diğer belirtiler, Ağır vakıalarda maydanoz yağı hamilelikte böbreklere zarar verir ve nöbetlere neden olabilir.
Hamilelikte maydanoz çayı, maydanoz kürü ve maydanoz suyu içmemeniz gerekir. Bu demek değildir ki, maydanoz tüketilerek veya suyu içilerek gebelik sonlandırılabilir. Kesinlikle böyle bir amaçla kullanmaya çalışmayınız. Dönüşü olmayan problemlere yol açabilirsiniz. Yemeklerde kullanılan miktar içinde doktorunuzla görüşünüz. Kendiniz ve bebeğinizin sağlığı için beslenmenize dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Hamilelikte Maydanoz Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Maydanoz Besin Değerleri

Maydanoz Besin Değerleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Maydanozun Zararları Maydanoz Yan Etkileri

Maydanozun Zararları Maydanoz Yan Etkileri

Maydanoz Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Maydanoz Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Maydanoz Vitamin Değerleri

Maydanoz Vitamin Değerleri

Maydanoz Zayıflatır mı?

Maydanoz Zayıflatır mı?

Kuru Maydanoz Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kuru Maydanoz Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?