Maydanoz Nasıl Ekilir
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Maydanoz Nasıl Ekilir

Maydanoz nasıl ekilir, maydanoz için fide yetiştirme yapılmamaktadır. Tohumları direkt olarak toprağa ekilmektedir. Çok yıllık bir bitki olduğundan, kökü uzun yıllar toprak altında kalabilir. Otsu bitkilerden olduğundan, gövdesi odunlaşma yapmaz. Ekim için düz yapraklı türlerinden tercih etmelisiniz.

Kıvırcık yapraklı olanların tadı pek beğenilmez, aynı zamanda yaprakları da daha kalın olur. Ekim için ilkbahar aylarını beklemelisiniz. Bu bitki ılıman iklime ve yüksek rutubete sahip olan bölgeleri daha fazla sever. Böyle özelliklere sahip olan yerlerde yıl boyunca yetiştirilebilir. Soğuk yerlerde şartlara göre ilkbahar ve sonbahar arasında yetiştirilebilir. Toprak açısından fazla seçici olmadığından, besin maddeleri zengin olan topraklarda yetiştirilebilir. Yine de derin bünyeye sahip topraklarda iyi sonuçlar verir. PH değerleri 5,5 ve 8,0 arasında olan topraklar en uygun özelliklere sahiptir. Yaz aylarının kurak olduğu bölgelerde yetiştirme tavalarında, yağışlı ve rutubetli bölgelerde tarlada şeritler halinde ekilir. Ekim yapacağınız tarlanın otlardan temizlenmiş olması gerekir. Yabancı otların olması üretimi düşüren etkenlerden biridir.


Maydanoz nasıl ekilir?

  • Toprağın yabani otlardan arındırılarak, ekimden en az bir ay önce çiftlik gübresi ile gübrelenmesi ve derince sürülmesi gerekir.
  • İlkbahar geldiğinde toprağı ekim için hazırlamaya başlamalısınız.
  • Tava biçiminde üretim yapılacaksa, tarlanın seviyesinden 10-15 cm aşağıda kalacak biçimde, 100-120 cm genişlikte ve istediğiniz uzunlukta hazırlık yapmalısınız. Tarlada üretim yapılacaksa bu hazırlığa gerek yoktur.
  • Tarladaki toprağı düz bir konuma getirerek sulamalısınız.
  • Tohumları toprağa açtığınız şeritlere tuz serper gibi atın.
  • Tohumların üstüne ince bir tabaka toprak atın.
  • Yeniden toprağı hafifçe sulayın.
  • Çimlenme dönemi uzun sürdüğünden, tohumların atılmasından sonra 3-4 hafta beklemeniz gerekmektedir. Çimlenmenin düzgün olabilmesi için, bu dönemde sulamaya önem vermeniz gerekir. Bu dönemde sulamayı yağmurlama şeklinde yapmalısınız. Bitki biraz büyüyüp, 2-3 yapraklı olduğunda salma sulama yapabilirsiniz. Maydanoz suya karşı hassas olduğundan, suyu fazla göllendirmemeniz gerekir. Suyu uzun süre bitkinin üzerinde tutmanız onları sarartarak, ölmelerine neden olur.
  • Tohumlar çimlendikten sonra büyüme döneminde, maydanozlarla birlikte büyüyen yabani otları temizlemelisiniz. Bu şekilde maydanozların topraktan daha fazla besin almasını sağlayarak, büyümelerine yardımcı olursunuz.

Maydanoz Nasıl Ekilir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Maydanoz Üretimi

Maydanoz Üretimi

Maydanozun Faydaları Nelerdir?

Maydanozun Faydaları Nelerdir?

Maydanoz Besin Değerleri

Maydanoz Besin Değerleri

Maydanoz Kaç Kalori?

Maydanoz Kaç Kalori?

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni