Maydanozun Zararları Maydanoz Yan Etkileri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Maydanozun Zararları Maydanoz Yan Etkileri

Maydanoz, doğal ve yardımcı bir ürün olarak bazı hastalıkların tedavisinde ve diyet dönemlerinde uzmanlar tarafından kısa dönemli olarak her yetişkine kullanması için tavsiye edilir. Sofralarda yemeklerin yanında ve salatalarda yemekten zevk aldığımız maydanozlar, hoş kokuları ile hemen hemen her evde bulundurulur. Ancak bazen uzun süreli ve fazla miktarda maydanoz veya maydanoz suyu tüketmek böbrek ve karaciğer sorunlarına yol açabilmektedir.


Maydanoz Tüketilmesinin Zararlı Olabileceği Durumlar


Maydanozun cilde faydalı olduğu bilinir. Cildi sıkılaştırdığı, siyah noktaları yok ettiği ve sivilceleri kuruttuğu bilinir. Ancak maydanoz tohumu yağı cilde direkt olarak sürüldüğünde ciltte kaşıntı ve döküntü meydana getirebilir.

Yemeklerde tat ve koku verme amaçlı kullandığımız maydanozun bilinen bir zararı yoktur. Fakat yoğun olan yağı ve suyunun gebelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması tavsiye edilmemektedir. Sadece maydanoz değil içeriğinde maydanoz bulunan bazı kapsüllerinde kullanılmaması gerekmektedir. Maydanoz kapsülü, yağı ve suyu gebelik döneminde düşük olasılığını arttırdığı bilinmektedir. Eğer kullanılacaksa doktora danışılarak çok az miktarda kullanılmalıdır.

Maydanozun uzmanların tavsiye ettiği dozajda kullanıldığında idrar söktürücü özelliği olduğu bilinir. Fazla miktarda maydanoz veya maydanoz suyu tüketmek, vücudun sodyumu tutmasına ve ödem oluşmasına neden olabilmektedir.

Aynı zamanda sodyumun vücutta tutulması yüksek tansiyonu olan hastalarda olumsuz etkilere yol açabilmektedir.

Maydanoz yağı veya suyu böbreklerin sağlığını korurken, eğer bir böbrek hastalığı mevcut ise böbreklerin daha da kötüleşmesine neden olabilmektedir.

Maydanozun zayıflamak amacıyla aşırı şekilde tüketilmesi, etkili bir bağırsak çalıştırıcı olması nedeniyle bağırsaklarınızın çalışmasını olumsuz şekilde etkileyebilir.


Maydanozla Etkileşen İlaç Türleri


Kan sulandırıcı, inceltici ve pıhtılaşmayı önleyici bazı ilaçlar maydanozla etkileşime geçerek, bunun sonucunda ilacın etkisi azalarak kandapıhtılaşma oluşmasına neden olabilmektedir. Bu tür ilaç kullananlar doktoruna danışmalıdır.

İdrar sökücü ilaç kullananlar içinde durum aynıdır. Vücudun gerekenden fazla su kaybetmesi sonucu kan basıncının düşmesine ve baş dönmesine neden olabilmektedir.


Maydanoz Kullanımı İçin Tavsiye Edilen Dozlar


Maydanoz kullanımı için herhangi bir rakam vermek mümkün değildir. Çünkü maydanoz tüketimi kişiden kişiye değişiklik gösterdiği gibi, sağlık durumuna göre de değişebilmektedir. Burada unutulmaması gereken en önemli nokta, yararı olduğunu bildiğimiz bir bitkinin gerekenden fazla miktarda ve bilinçsiz olarak tüketilmesi, beraberinde başka sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bazı kaynaklarda günde 6 gram maydanoz tüketilmesinin insan sağlığı açısından yararlı olduğu söylense de bu konuda herhangi bir bilimsel çalışma yoktur. Bu nedenle bu gibi bitki takviyelerine başlanmadan önce doktora başvurmak en akılca yapılmış davranış olacaktır.

Maydanozun Zararları Yorumları

soru

nurcan saydam

06 Mayıs 2014 Salı

on beş gün sabah aç karnına saraçoğlunun maydanoz kürünü uyguladım yaklaşık üç aydır adet görmüyorum 42 yaşındayım menapoz belirtileri sonunda doktora gittim hormon tetkikleri menapoza girdiğimi gösteriyor fsh 68 çıktı acaba maydanoz kürü mü buna sebeb olmuştur

Cevap yaz
soru

kürşat kıran

02 Eylül 2014 Salı

Günde nwkadar maydanoz suyu tüketilmelidir

Cevap yaz
cevap

Mutlu

11 Eylül 2018 Salı

Merhaba Yemeklerde kullandığımız maydanozun bilinen bir zararı yoktur. Fakat yoğun olan yağı ve suyunun gebelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması tavsiye edilmemektedir. Sadece maydanoz değil içeriğinde maydanoz bulunan bazı kapsüllerinde kullanılmaması gerekmektedir. Maydanoz kapsülü, yağı ve suyu gebelik döneminde düşük olasılığını arttırdığı bilinmektedir. Gebelik durumu yok ise istediğiniz kadar tüketebelirsiniz

soru

fedai

21 Kasım 2017 Salı

yapılan maydonoz kürü bir keredemi tüketilecek

Cevap yaz
cevap

Ebu

11 Ağustos 2018 Cumartesi

Her gün sabahları bir kez tüketmeniz yeterli olacaktır. Ancak bu işlemi 15 gün boyunca sürekli olarak devam ettirmelisiniz. 15. günün sonunda maydanoz kürü kullanımına ara veriniz.

soru

Cevriye

03 Nisan 2018 Salı

Maydonoz limom kuru hipertansiyon hastalarina iyi gelirmi bas agrisi yaparmi.

Cevap yaz
cevap

Ismigül

25 Ağustos 2018 Cumartesi

Maydanoz limon kurunun hipertansiyona iyi gelip gelmediği bilinmiyor pek.Ancak maydanoz ,yarım limon, su ve iki diş sarımsak ile yapılan kürün hiper tansiyona iyi geldiği bilinir.Hipertansiyona iyi gelen sebzelerin başında da maydanoz gelir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Maydanoz Üretimi

Maydanoz Üretimi

Güncel

Maydanoz Sapı Suyu Tarifi ve Malzemeleri

Maydanoz Sapı Suyu Tarifi ve Malzemeleri