Kaynatılmış Maydanoz Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kaynatılmış Maydanoz Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kaynatılmış Maydanoz Suyu: vitamin açısından çok zengin bir içeriğe sahip olan maydanoz, A, C ve K vitaminlerini bünyesinde barındırırken, diğer yandan yüksek miktarda; kalsiyum, demir ve potasyum içerir. Sadece salatalarda kullanılan bir bitki olarak bilinen maydanoz, bu özellikleri ile de daha sağlıklı ve zinde olmanın yanında, değişik birçok hastalıklardan korunmak için de tüketilen bitkiler arasında yer almalıdır. Ayrıca kilo sorunu olanların kaynatılmış maydanoz suyu içerek fazla kilolarından kurtulabilmesi mümkün olmaktadır.

Maydanoz Suyu Hazırlama: yarım demet maydanoz sapları birlikte yıkanıp ayıklanır. Ancak bu hazırladığımız maydanoz, taze ve yeşil olmalı rengi soluk ve sararmamış olması gerekir. Kahverengi sap uçları varsa bunlarda kesilip alınır. Bu şekilde hazırladığımız maydanoz ve saplarını iki su bardağı (400 ml.) suya konur, bu su yavaş ateşte 2-3 dakika kadar kaynatılıp, 10 dakika demlemeye alınır. Daha sonra sıcak ya da ılık olarak içilebilir.

Bir başka maydanoz suyu hazırlama sistemi ise taze olarak hazırlanan maydanozlar bir dakika kadar mikserden geçiriniz. Mikserden geçirilen maydanoz suyunu bir tülbent ile süzerek içilmeye hazır hale getirilebilir.

Maydanoz Suyu ile Zayıflama: Maydanoz suyu metabolizmayı hızlandırmasının yanında bir zayıflama görülecektir. Ama bu zayıflama geçicidir. Bu zayıflama süresinde vücuttan su atılımı olduğu için perhiz yapan kişi zayıfladığını sanır. Kaynatılmış maydanoz suyunun yararının görülebilmesi için tüketime devam edilmelidir. Bir haftanın sonunda zayıflama görülmeye başlanır. Maydanoz suyu ile zayıflamak isteyen, maydanoz kürü yaparak içmelidirler.

Günde bir bardak kadar içilmelidir. Ancak 15 günden daha fazla limonlu maydanoz kürü tüketilmemesi gereklidir. Aksi halde Kaynatılmış maydanoz suyunun faydası yerine zararı olabilir. 15 gün kadar içildikten sonra on gün ara verilip, sonra tekrar içilmeye devam edilir.


Kaynatılmış Maydanoz Suyunun Faydaları Nelerdir?


Maydanoz ve maydanoz suyu ananevi olarak idrar yolu enfeksiyonu, böbrek taşı, sindirim sorunları, ödem, adet dönemi problemleri, astım ve öksürüğe iyi gelir.

Maydanoz suyu, düzenli kullanımı sayesinde vücuttaki fazla yağ yakılarak zayıflama olabilir. Yaşlanmaya karşı daha genç bir görünüm ile parlak bir cilt için de kullanılabilir. Maydanoz suyunun diğer bir faydası da karaciğere olan yararıdır. Maydanoz suyu sayesinde karaciğerdeki yağlanma önlenebilir.

Ayrıca çok mühim bir afrodizyaktır. Demir eksikliği olanlar için çok faydası vardır.

Grip ve nezle için kullanılır.

Det kanamasını hafifleştirir ve adet ağrılarına faydası olur.

İdrar söktürmeye çok iyi gelir.

Süreğen prostat hastalığına iyi gelir.

Kandaki oksijen miktarını arttırıp, böbrek, karaciğer ile idrar yolunu temizler.

Genel sağlık için kritik önemi olan vitamin ve mineralleri içinde barındıran, bu maydanozu daha çok tüketip, kendi sağlığınıza katkı sağlayabilirsiniz.

Safra veya böbrek taşı olan hastaların düzenli bir şekilde kaynatılmış maydanoz suyu tüketmeye başlamadan önce bir doktora danışmaları gerekir.


Kaynatılmış Maydanoz Suyunun Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?


Böbrek enfeksiyonu olan tüketmemeli.

Limonlu maydanoz kürü 15 günden fazla sürmemelidir.

Düşük riskini arttırdığı için hamile bayanlar kullanılmamalıdır.

Gastrit hastalığı bulunan hastaların, maydanoz suyu kullanmaması gerekir.

Kaynatılmış Maydanoz Suyu Yorumları

soru

Bayburtlu

18 Şubat 2018 Pazar

Gerçekten faydalımıdır

Cevap yaz
soru

Elif

12 Temmuz 2017 Çarşamba

Mrb maydanoz suyu kuru tam olarak kac gun kullanılırsa sonuc alınabilir. Ben adet düzensizliği icin kullancamda

Cevap yaz
cevap

Hümeze

19 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba elif hanım maydonoz kürünü düzenli olarak 1 hafta da faydasini görmeye başlarsınız 2. Haftada tamamen farkedilir hale gelir. Maydonuzun kaynama süresi çok önemli ve hergün taze yapılıp tüketilmesi lazım.

soru

Seren

18 Ocak 2018 Perşembe

Ackenmi yoksa tokkenmi icilmesi yada fark etmezmi

Cevap yaz
cevap

Vasfiye

03 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba, maydanoz suyunun aç karınla tüketilmesinde çok daha fazla faydalar vardır. Bu şekilde çok daha hızlı bir şekilde kana karışarak faydalarını gösterecektir. Bu nedenle aç karınla tüketmenizde fayda vardır.

cevap

Alpertunga

02 Eylül 2018 Pazar

Merhaba, seren hanım tabiki fark etmez ama bence aç karnınıza içseniz daha iyi olur.

soru

Gulbahar

13 Mart 2018 Salı

Kaynamış maydanuz suyu anne sutune zarar verirmi

Cevap yaz
cevap

Tokalp

01 Eylül 2018 Cumartesi

Gulbahar hanım kaynamış maydanoz suyu sağlık açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Ancak emzirme döneminde maydanozun yapısında bulunan elementler süt azalmasına neden olabilir. Gebelik sonrası fazla maydanoz suyu tüketimi sindirim sistemi bozukluğuna neden olabilmektedir. Bu nedenle tahlil değerlerine uygun şekilde tuketilmelidir. Uzman hekiminizin tavsiyesi doğrulsunda hareket etmelisiniz.

cevap

Mühre

28 Ağustos 2018 Salı

Merhaba Gülbaar hanım öncelikle maydonoz suyunu ödem için ya da bu tarz bir durum için ise kullanmamanızı öneririm. Çünkü emzirme döneminde tükettiğiniz maydonoz suyu sizin süt yapımınızı düşürecektir. Bu durumda bebeğiniz sütünüzden yeterince faydalanamayacaktır ki bu bebeğin sağlıklı gelişimi için oldukça önemlidir. Yine de detaylı bilgi için doktorunuza danışabilirsiniz

soru

Fatma

29 Temmuz 2017 Cumartesi

Ben litre kadar yapıp günlük icersem olur mu yaptığım maydanoz suyunu buzdolabında bekletip icsem
olurmu

Cevap yaz
soru

Gamze

18 Aralık 2017 Pazartesi

Soğukmu yoksa sıcakmı içicez

Cevap yaz
cevap

Sadis

16 Eylül 2018 Pazar

Merhaba Gamze Hanım, maydanoz kürünün soğuk ya da sıcak bir şekilde içilmesi tamamen sizin isteğinize kalmış bir durumdur. Ancak eğer zayıflamak amacı ile tüketecekseniz aç karınla sabahları içmeniz daha sağlıklı olacaktır. Bunun yanında ödem atmak amacı ile de sabahları aç karınla tüketmelisiniz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Maydanoz Üretimi

Maydanoz Üretimi

Maydanoz Adet Söktürür mü?

Maydanoz Adet Söktürür mü?

İlginizi Çekebilir

Maydanoz Nasıl Ekilir

Maydanoz Nasıl Ekilir

Haber Bülteni