Maydanoz Tansiyon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Maydanoz Tansiyon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Maydanoz Tansiyon, ülkemizde özellikle yaygın olarak rastlanılan tansiyon yüksekliği problemi, kronik olarak kan basıncının yükseldiği durumlarda ortaya çıkmaktadır. Artan basınç ile kalp daha çok çalışarak kanın damarlarda dolaşımını sağlar. Bu durumda kalp kasılması ile büyük tansiyon, kalbin gevşemesi ile de küçük tansiyon problemleri ortaya çıkmaktadır. Basıncın 140/90 mmHg seviyesine çıkması ile yüksek tansiyon problemi ortaya çıkar. Tansiyon sorunu kalp yetmezliği, kalp krizi, inme problemi, periferik arter hastalığı gibi birçok hastalığa da ana risk faktörüdür. Beslenme ve yaşamdaki değişiklikler ile bu problem çözülebilmekte ve tansiyon kontrol altına alınabilir. Genellikle bu problem bir hastalık nedeniyle doktora başvurmakla keşfedilir. Belirtiler ise baş ağrısı, sersemleme, baş dönmesi, kulaklarda çınlama, görme bozukluğu ve bayılma olarak bilinmektedir. Tansiyon problemine neden oluşturan faktörler ise stres, yaşta ilerlenme, alkol ve sigara tüketimi, D vitamini eksikliğidir.

Maydanoz tansiyon, egzersiz, bazı ilaçlar, yaşam koşullarının değiştirilmesi, sebze ve meyve tüketimlerinin arttırılması gibi yöntemler ile tansiyon problemi kontrol altına alınabilir. Bunların yanında bazı bitkisel tedavi yöntemler de bu problemin giderilmesinde etkindir. Özellikle yüksek tansiyon problemi bulunan kişileri için maydanoz bitkisinin faydalı olduğu savunulmaktadır. Yüksek tansiyon hastaları sodyumdan kaçınmalıdır. Ancak vücudun sürekli sodyum isteği devam eder. Sodyum isteğini gideren bitki ise içinde potasyum bulunan maydanozdur. Maydanoz tüketimi, vücuttaki yüksek basıncını azaltarak kan dolaşımını dengeler. Aşağıda paylaşacağımız maydanoz kürü ile yüksek tansiyonu hızlıca dengeleyebilirsiniz.

Maydanoz tansiyon, tansiyon problemi için tavsiye ettiğimiz maydanoz kürü ise şöyledir:
  • 1 demet maydanozu sapları ile robota koyun ve üzerine 2 bardak su ilave ederek bekletin.
  • 2 diş sarımsağı havanda ezin.
  • Yarım limonun suyunu sıkın ve bu malzemelerin hepsini robota koyun.
  • Robotu 6-7 dakika karıştırın. Elde edilen karışımı tüketim için hazırdır.
  • Elde ettiğiniz bu karışımın posasını sıkmadan birkaç gün sabah kahvaltılarından önce tüketin. Yüksek tansiyon probleminize iyi geldiğini birkaç gün içinde fark edeceksiniz.

Maydanoz Tansiyon Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Maydanoz Suyu Zayıflatırmı

Maydanoz Suyu Zayıflatırmı

Güncel

Maydanoz Besin Değerleri

Maydanoz Besin Değerleri

Güncel

Maydanoz Vitamin Değerleri

Maydanoz Vitamin Değerleri