Maydanoz Suyunun Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Maydanoz Suyunun Faydaları Nelerdir?

Maydanoz, A, C ve K vitamini bakımından oldukça zengin bir bitki olup, aynı zamanda yüksek oranda kalsiyum, demir ve potasyum içermektedir. Bu özellikleri ile sadece yemeklerde ve salatalarda kullanılan bir bitki olmayıp, çeşitli hastalıkların tedavisi için tüketile bitkiler arasında da yer almaktadır.

Maydanoz suyu, böbrek taşı, idrar yolu enfeksiyonu, adet dönemi problemleri, sindirim sorunları, ödem, astım ve öksürüğe karşı kullanılır.


Maydanoz Suyu Nasıl Yapılır?


Maydanozun yaprakları çok küçük olduğu için Maydanoz suyunun hazırlanması çok zordur. O yüzden birkaç farklı sebze kullanmanız daha iyi olacaktır. Üstelik saf maydanoz suyunun tadı acı olmaktadır. Ayrıca bazı yan etkileri de söz konusudur. Hazırlamak istediğiniz maydanoz suyuna havuç, salatalık, kereviz ve domates suyu ekleyerek vitamin ve mineral bakımından zenginleştirilmiş olduğunuz gibi, işinizi de kolaylaştırmış olursunuz.


Maydanoz Suyunun Besin Değeri


100 gr. Taze maydanozun içerdiği besin değerleri.
  • 34 Kalori
  • 7,7 mg Demir
  • 760 mg Potasyum
  • 200 mg Kalsiyum
  • 4040 mcg A vitamini kaynağı Beta karoten
  • 10 mg Folik Asit
  • 190 mg C vitamini

Maydanoz Suyunun faydaları nelerdir?


İdrar Söktürücü: Maydanoz suyu çok etkili bir idrar söktürücüdür. Bu özelliği, safra ve böbrek taşlarının vücuttan kolayca atılmasını sağlamaktadır. Fakat böbrek veya safra taşınız varsa maydanoz suyu kullanmadan önce doktorunuza mutlaka başvurunuz.

Öksürük ve Sinüzit: Maydanoz suyu, alerji veya hastalık nedeniyle artan mukusun vücuttan daha hızlı atılmasına yardımcı olmaktadır. Bunun yanında öksürüğün arttığı ve sinüslerin tıkandığı zamanlarda maydanoz suyu veya çayı faydalı olmaktadır.

Cilt Bakımı: Ciltte kırışıkların giderilmesinde ve sivilcelerin kurutulmasında faydalıdır. Cildin ihtiyaç duyduğu C vitamini sayesinde kırışıklıkların gecikmesini sağlamaktadır.

Böbrek Sağlığı: Yukarıda da belirttiğimiz gibi, maydanoz suyunun böbrek taşlarının atılmasında faydası vardır. Bunun yanında böbrek fonksiyonlarının gelişmesinde de faydalıdır.

Kilo Verme: Bilinen birçok diyet listelerinde maydanoz suyunu veya maydanoz suyunu görebilmekteyiz. Bunun başlıca nedeni maydanozun sadece yak yakmaya, kilo vermeye değil, vücutta bulunan fazla suyun atılmasına yardımcı olmasıdır.

Kalp Sağlığı: Maydanoz, İçeriğinde bulundurduğu folik asit sayesinde, damarlarda yüksek oranda bulunan ve tahrik eden “homosistein” adlı molekülün atılmasına yardımcı olmaktadır.

Göz Sağlığı: Maydanoz, göz sağlığı için oldukça önemli olan A vitamini bakımından zengindir.

Gaz Sorunu: Yemeklerden sonra yaşanan gaz sorununda maydanoz suyu veya maydanoz çayının faydası büyüktür.

Kanserden Korunma: Maydanozun en önemli özelliklerinden biri de kolon, meme ve cilt kanserlerinden korunmak için önerilen bitkiler arasında yer almasıdır. Bu konuda insanlar için herhangi bir çalışma yoktur. Fakat hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda kanser hücrelerinin çoğalmasını önlediği tespit edilmiştir.


Uyarı ve Önlemler Nelerdir?

Maydanoz suyu faydalı bir besin maddesidir. Ancak bazı durumlarda tüketilmesi veya fazla tüketilmesi istenmeyen sonuçlara neden olabilmektedir. Örneğin hamilelerin maydanoz suyu veya maydanozun kendisini tüketmeleri istenilmemektedir. Kasılmalara neden olabileceği için sakıncalıdır. İdrar söktürücü ilaçları veya başka bir hastalığınız nedeniyle ilaç kullanıyorsanız olası yan etkileri nedeniyle mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Maydanoz Suyu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Maydanoz Zayıflatır mı?

Maydanoz Zayıflatır mı?

Popüler İçerikler

Maydanoz Kaç Kalori?

Maydanoz Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Maydanozun Faydaları Nelerdir?

Maydanozun Faydaları Nelerdir?

Cilt İçin Maydanoz Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Cilt İçin Maydanoz Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Maydanoz Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Maydanoz Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hepatit B Maydanoz Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hepatit B Maydanoz Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Maydanoz Nasıl Ekilir

Maydanoz Nasıl Ekilir

Güncel

Maydanoz Suyu Zayıflatırmı

Maydanoz Suyu Zayıflatırmı